Türk Dünyası

Yunanistan’ın Ayasofya hazımsızlığına sert tepki

0Puanlar

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı: Başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi olan Yunanistan’ın Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasından rahatsız olması bu ülkenin içinde bulunduğu psikolojinin anlaşılması açısından ibretliktir.

İstanbul’un fethinin 567. yılı kapsamında düzenlenen şölende fethin sembolü olan Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunması Yunanistan’ı rahatsız etti. Yunan basını “İstanbul’da utanç görüntüleri” gibi küstah başlıklar kullanırken Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ise Ayasofya’da Kuran okunmasının “Hristiyanların dini duygularına hakaret” anlamına geldiği yönünde bir açıklamada bulundu. Yapılan bu hazımsız açıklamaya Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

İBRETLİK DURUM

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada, Ayasofya’da her Kuran-ı Kerim okunmasından sonra Yunanistan’ın beyhude ve hiçbir sonucu olmayacak açıklamalar yapmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Avrupa’da minarelerden ezanların yükseldiği ve karşılıklı saygı ilkesinin öneminin anlaşıldığı bir dönemde, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi olan Yunanistan’ın Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasından rahatsız olması bu ülkenin içinde bulunduğu psikolojinin anlaşılması açısından ibretliktir” dedi.

TARİHSEL KOMPLEKS

Yeni tip koronavirüs (Kovid- 19) salgınını bahane ederek Batı Trakya’da yüzyıllardır okunan ezanı susturmaya yeltenen çevrelerin çabalarının hala hafızalarda taze olduğunu ifade eden Aksoy, şöyle devam etti: “Türkiye, Ayasofya’nın ne dünya çapındaki abidevi niteliğine ne de 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırı hareket etmiştir. Türkiye’nin bir miras unsuru olan İstanbul Tarihi Alanları’na gösterdiği titizlik ve özen sayesinde bu eserler bugünün nesillerine ulaşmıştır. Ayasofya, Türkiye’nin ve insanlığın önemli bir değeri olarak kalacak ve korunmaya devam edilecektir. Yunanistan’ı tarihsel komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz.

turkiyenin ayasofya karari yunanistani rahatsiz etti bu bir meydan okuma

Türkiye’nin Ayasofya kararı Yunanistan’ı rahatsız etti: Bu bir meydan okuma…

İstanbul’un fethinin 567’nci yıldönümünde Ayasofya’da fetih etkinliği gerçekleşecek. Etkinlikler arasında Fetih Suresi’nin okunması da yer alıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamalar Yunanistan’ı rahatsız etti. Ayasofya’daki ‘Fetih Şöleni’ Ynanistan medyasında geniş yer tutarken, Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas’dan ilk açıklama geldi. Petsas, “Durumdan rahatsızız. Bu bir meydan okuma” dedi.

İstanbul’un fethinin 567’nci yıldönümü düzenlenen farklı etkinlikler ile coşku ile kutlanıyor. Ayasofya’da Fetih Suresi sesi yükselecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından duyurduğu fetih şöleni etkinlikleri Yunanistan’ı hayli rahatsız etti.

YUNANİSTAN MEDYASINDA GENİŞ YER BULDU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı Yunanistan medyasında geniş yer buldu. Ayasofya’da fetih şöleni düzenlenerek, Fetih Suresi okunacak olmasına Rum medyası tepki gösterdi.

YUNANİSTAN HÜKÜMETİNDEN İLK AÇIKLAMA

Yunanistan Hükümet Sözcüsü telios Petsas, Ayasofya’daki etkinliklere ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ankara’nın Ayasofya’da yapmaya hazırlandığı etkinlik rahatsız edici ve kınanmayı hak eden bir konu. Çünkü Ayasofya dünya kültür mirasına ait bir müze olarak kabul ediliyor ve şu anda başka amaçlarla kullanılıyor” ifadelerini kullandı. Ayasofya ile ilgili tartışmaların ilk kez yaşanmadığını hatırlatan Petsas, “Bir meydan okuma olan bu durumu takip ediyoruz. Ancak her zaman uluslararası hukuka dayanan iyi komşuluk ilişkilerini öne çıkaracağız”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

İstanbul’un fethi kutlamalarıyla ilgili dün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fetih Şöleni kapsamında, Ayasofya’da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek. Milletimizin fetih sevincini bu programlarla hep birlikte yaşamaya çalışacağız. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı hürmetle yad ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

YUNANLILAR ÇILDIRDI
Yunan medyasında tepki manşetleri atıldı. “Erdoğan meydan okuyor, İstanbul’un düşüşünü kutlamak için dua edilecek”, “Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma…” cümlelerinin Yunanlılar tarafından kullanıldığını ifade edildi. Ayrıca Ayasofya’daki Fetih Suresi’nin okunmasına tepki olarak Yunan medyasında, “Helenizm’e karşı büyük bir meydan okuma” cümleleri yer verildi.

yunanistanin ayasofya hazimsizligina sert tepkifatihin emaneti ayasofya 728x319

Kaynak: https://www.batitrakya.org/bati-trakya-haber/yunanistanin-ayasofya-hazimsizligina-sert-tepki.html

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir