Köşe Yazıları

YERLİ-MİLLÎ OLMAK

0Puanlar
Bilindiği üzere geçenlerde, Togg ismi verilen araç tamamen elektrikli bir otomobil olarak ortaya çıktı. Şimdiye kadar fosil yakıtla çalışan motorlar ile araçlar üreten ünlü markaların dizel yakıtlı araçları devreden çoktan çıkardıkları biliniyor.

Bilindiği üzere geçenlerde, Togg ismi verilen araç tamamen elektrikli bir otomobil olarak ortaya çıktı. Şimdiye kadar fosil yakıtla çalışan motorlar ile araçlar üreten ünlü markaların dizel yakıtlı araçları devreden çoktan çıkardıkları biliniyor.

Avrupa ülkeleri öteden beri benzinli ve hibrid küçük segment otomobilleri vergi otopark vb gibi avantajlar ile teşvik etmekteydi. Bununla beraber en az 25 yıldır hibrid teknolojili araçlar başta ABD olmak üzere batı ülkelerinde yaygın olarak yeterli servis ağını oluşturdu.

Şimdilerde ise bir çok ünlü marka ürettikleri sadece elektrikli ve hibrid motorlu araçlar ile piyasada rekabete girmeye başladılar. Her ne olursa olsun otomotiv üretim sektörünün emek-yoğun olduğu tartışma götürmez bir gerçektir. Bu yüzden iş gücü ve sosyal güvenlik maliyetini azaltmak için bir çok marka asıl orijin aldıkları ülkeler dışında yatırımlar yaparak bu konuda bir çıkış yolu bulmaya çalışmaktadır.

Geçenlerde özellikle TR pazarında havayı kirleten yüksek emisyonlu araçlarıyla gösterişi seven toplumumuza hitab eden ünlü ve üst segment araç üreticisi bir Alman firmanın “ceo” su elektrikli motorlarda lityum tedarikinin önemi ve maliyetinin yüksekliği konusuna da dikkat çekti. Yani aslında elektrikli otomobiller zannedildiği kadar, bırakkınız üst segmenti orta sınıf segment araçlarda bile tüketiciye istenen fiyat aralığında sunulamayabilecektir. Açıkca belirtmek gerekirse, maliyeti artıran temel unsur hiç bir araç markasının dünyada üretim ve montaj bazında yerli ve milli olmayacağı gerçeğidir. Bilgi satmanın, emek-yoğun sektöre göre çok daha kârlı olduğu günümüzde lithium çelikten daha değerli bir metal olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanaatimce, Togg konusu değerlendirilirken de konuya siyasal muhalefet gözlüğü ile değil bu açıdan bakmak gereklidir.

Bu durumda günümüzde bir markanın yerli ve millî olmasını onun “know how” statüsü belirleyecektir. Diğer taraftan Togg bir dünya markası olabilmek yolunda ilerlemek için bu konuyu işlemek zorundadır.

Çeliği meşhur İsveç’in ünlü firmasının yetkilisinin Togg’un sadece elektrik motoru ile çalışan teknolojisi hakkındaki ekteki haberde yaptığı açıklamayı önemsemek durumundayız. Bunun yanında sadece kara ulaşımında değil transportun her alanında ne gibi bir innovasyon yaratacağını anlatmak ve yazılım vb konularında geleceğe neler vadedeceğinin vurgulanması yerli ve millî iddiasında olmak adına zorunlu gözükmektedir. Bu nedenle bir siyasal propaganda aracı hiç yapılmamalıdır.

Dünya değişiyor ve gün geçtikçe “emek-yoğun” toplum dinamikleri “bilgi-yoğun” toplum dinamiklerine dönüşüyor. Feodal yapının yarattığı endüstri devrimi ve sonra gelen bilgi çağı artık kimi dinsel ve siyasal ideolojik saplantılara yer vermeyecek kadar hızlı ilerliyor. Hayaller güzel bir ütopya yaratsa da bilginin hakikati değişen dünyada onu ne kadar ürettiğiniz, objektif vizyonunuz ve projeksiyon gücünüze bağlıdır. Yani özetle ne kadar “know how” unuz varsa o kadar “yerli ve millî” olursunuz. Bu ise çağı geçmiş dinsel ve siyasal ideolojik saplantılar ile imkansız olup düşünsel dinamizm ve eklektik yaklaşımlar ile mümkündür. Unutmamak gerekir ki bilim tarihi, deneme yanılmaların maliyeti ile dolu bir çok olay ile doludur.

Saygılarımla

Dr.M.C.YAĞMURDUR

Ek 1: https://m.star.com.tr/ekonomi/volvodan-togg-aciklamasi-bu-hepimiz-icin-iyi-olacak-haber-1747679/

 

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir