Ürdün Başbakanı Rezzaz’dan ‘İsrail ile ilişkileri yeniden gözden geçirebiliriz’ uyarısı

AMMAN (AA) – Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz, İsrail ile ilişkileri yeniden gözden geçirmek zorunda kalabilecekleri uyarısında bulundu.

Ürdün resmi ajansı Petra’ya verdiği mülakatta Rezzaz, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın Filistin halkının haklarını koruyan Filistin sorununa adil bir çözüm olmaksızın barıştan söz edemeyeceklerine dair uluslararası topluma sürekli hatırlatmada bulunduğunu belirtti.

İsrail’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını şartları altında bu tehditleri yaptığına işaret eden Rezzaz, İsrail’in oldu bittiyle tek taraflı icraatlara girişerek, bu durumdan istifade niyetinde olduğunu vurguladı.

Rezzaz, “Kral’ın ifadeleriyle Ürdün’ün duruşu oldukça açıktır. Bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Binaenaleyh, tüm boyutlarıyla İsrail ile olan ilişkilerimizi yeniden gözden geçirme fırsatımız olacak ancak biz olayların önüne geçip aceleci davranmayacağız.” ifadesini kullandı.

Rezzaz, birleşik bir Arap duruşu oluşturulması ve yalnızca bölgede değil, tüm dünyada barışın korunması yönündeki görevini yerine getirecek bir uluslararası toplum ümidinde olduklarını kaydetti.

Kral Abdullah, geçen hafta Alman Der Spiegel dergisine verdiği röportajda, İsrail’in temmuzda Batı Şeria’yı ilhak etmesinin Ürdün Haşimi Krallığı ile büyük bir ihtilafa yol açacağını söylemişti.

Muhabir: Laith Al-jnaidi,Hamdi Yıldız

Yeni Sayı
Yeni nesil medya

Son yazılar

Sağlık Bakanlığından yeme-içme sektöründeki işletmelere yönelik tedbirleri içeren rehber

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanlığından yeme-içme sektöründeki işletmelere yönelik tedbirleri içeren rehbere göre, yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan...

Afrika’nın en fazla petrol rezervine sahip Libya bu zenginliğini kullanmaktan mahrum

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter yanlısı grupların petrol üretimini siyasi baskı amacıyla durdurması, ülke ekonomisini milyarlarca dolar zarara uğratıyor.

Filistinli Ebu Zeyyad: İnsanların yeni tanıştığı karantina sürecini Filistinliler 72 yıldır yaşıyor

İsrail’in seyahat yasağı getirdiği Uluslararası Af Örgütünün Kudüs Bölge Ofisi Kampanya Yürütme Sorumlusu Zeyyad, “Koronavirüs nedeniyle insanların yeni tanıştığı karantina sürecini, Filistinliler 72 yıldır yaşıyor.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu: Denizcilikte normalleşme süreci hayata geçirildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Kovid-19 salgınına yönelik denizcilik sektöründe alınan tedbirlerin başarılı bir şekilde yönetilmesi sonucunda normalleşme süreci hayata geçirildi." ifadelerini kullandı.

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz