Türk Dünyası

Urban Rusnak: Türkmenistan Avrasya enerji platformundaki konumunu güçlendiriyor

0Puanlar

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak ile video konferans formatında bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Türkmenistan tarafından petrol ve gazdan sorumlu Devlet Başkanı Danışmanı, Dışişleri, Maliye ve Ekonomi, Adalet, Enerji Bakanlığı, Türkmengaz ve Türkmenpetrol Devlet Kurumları de dahil olmak üzere çeşitli bakanlık ve kurumlardan uzmanlar da katıldı.

Taraflar, enerji sektöründe uluslararası işbirliğinin önemli konularını, Enerji Şartı Antlaşması’nın modernizasyonu, küresel gündemin dünya enerji piyasaları üzerindeki etkisini ve yetkili kuruluşlar arasında daha fazla işbirliği planları değerlendirildi.

Öncelikli konuların arasında, onlarca Avrupa ve Asya ülkesini birleştiren Enerji Şartı’nın temel görevlerinden biri olan enerji geçişinin uluslararası yasal düzenlemesinin sağlanması da yer aldı. Bu bağlamda, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın BM Genel Kurulu’nun ilgili kararlarında da belirtildiği gibi, dünya piyasalarına enerji arzının güvenliğini garanti etmek için ortaya koyduğu girişimlerin önemi vurgulandı.

Türkmenistan’ın enerji stratejisinin kilit yönlerinden biri doğal gaz ihracatı coğrafyasının çeşitlendirilmesi ve genişlemesidir. Bu temelde, çok değişkenli bir gaz iletim sistemi oluşturulması alanında büyük projeler uygulanmaktadır.

Türkmenistan’ın uluslararası enerji diyaloğunun gelişimine katkısını takdir eden Urban Rusnak, Türkmenistan’ın Enerji Şartı’nın çalışmalarına aktif katılımının, ülkenin işbirliği için büyük bir potansiyelin bulunduğu Avrasya enerji platformundaki konumunu güçlendirmeye yardımcı olduğunu vurguladı.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir