Türk Dünyası

Türkmenistan’da 9 Mayıs Zafer Bayramı askeri geçit töreni ile kutlandı

0Puanlar

Türkmenistan’da İkinci Dünya Savaşı’nda kazanılan Zaferin 75. yıldönümü törenler ile kutlandı. Başkent Aşkabat’ta Hatıra Parkı’nda 9 Mayıs Zafer Bayramı dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi. Ayrıca, akşam saatlerinde havai fişek gösterisi sunuldu.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı törene; Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, devlet erkanı, aralarında Uluslararası Atavatan Türkmenistan Dergisi’nin de olduğu yabancı basın mensupları katıldı.

Hatıra Parkı’ndaki törenler anıtlara çelenk koymak ile başladı. Ardından askeri geçit töreni başladı. Geçit töreninde  İkinci Dünya Savaşi döneminde kullanılan çok sayıda askeri zırhlı araç ve teçhizat sergilendi.

Törende ayrıca hazır bulunan askeri birlikler de Türkmen Lideri’ni ve tören misafirlerini selamlayarak geçtiler. Törende Rusya’dan getirilmiş bayrak törenle Türkmenistan tarafına takdim edildi. Tören sonunda havai fişek gösterisi oldu.

Türkmenistan’da bu bayram kutlamaları Mayıs ayının ilk günlerinden başladı. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın imzaladığı kararname kapsamında 1941-1945 yıllarındaki İkinci Dünya Savaşı’na katılan gazilere, gazi eşlerine ve o dönemde kendi ülkesinde savaş için çalışan dört binden fazla Türkmenistan vatandaşına madalya takdim edildi. Aynı zamanda Türkmenistan Hükümeti adına değerli hediyeler törenle teslim edildi.

Törenlere katılamayan vatandaşlarının evlerine gidildi ve ev ortamında savaş zorluklarını yaşayan vatandaşlarının bayramı tebrik edildi. Hediyeleri takdim edildi ve bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi.

TÜRKMENİSTAN’IN ZAFERE KATKISI BÜYÜK:  7.392 kilogram takılar Savunma Fonu’na verildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan halkını büyük Zaferin 75.yıldönümü dolayısıyla tebrik etti. Bu bayramın ülke genelinde kutlandığını belirten Devlet Başkanı, Türkmenistan vatandaşlarının da Zafere katkısının büyük olduğunu belirtti. Savaşın başlamasıyla çok sayıda Türkmen vatandaşının diğer kardeş halkların vatandaşları ile aynı safta yer alarak, Zafer için savaştıklarını kaydeden Türkmen Lider, kocalarını, oğullarını ve büyüklerini göndererek, geride kalan yaşlı kadınlar, gelinler ve çocukların cepheye gerekli ürünleri, kıyafetleri ve yiyecekleri göndererek Zafer’e büyük katkıda bulunduğunu, kadınların ve gelinlerin 7.392 kilogram altın ve gümüş takılarını Savunma Fonu’na devrettiklerini belirtti.

Devlet Başkanı, gazilerin yaşam koşullarının sürekli iyileştirilmesine ve sağlıklarının güçlendirilmesine büyük önem verildiğini, onlara tatil köylerinde ve hastanelerde sosyal yardımların sağlandığını ifade etti.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir