Türk Dünyası

Türkmenistan ile Türkiye arasında online siyasi istişareler

0Puanlar

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmenistan ile Türkiye Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişare görüşmeleri video konferans formatında gerçekleştirildi.

Türkmen heyetine Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev başkanlık etti ve Türk tarafına ise Dışişleri Bakanlığı Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Yönet Can Tezel başkanlık etti.

Taraflar, Türkmen-Türk ilişkilerini ve uluslararası örgütler çerçevesinde ikili münasebetleri ele aldılar. İki ülke arasındaki üst düzey görüşmeler, Dışişleri Bakanlıkları arasındaki üst düzey temasların ve düzenli istişarelerin ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir faktör olduğu vurgulandı.

Diplomatlar, koronavirüs salgınının yayılmasına karşı alınacak önlemler ve bu yönde işbirliği seçeneklerini masaya yatırdılar. Görüşmede ayrıca, salgının iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkiler, özellikle de yük taşımacılığı ve ulaşım ile ilgili konular üzerindeki etkisi ele alındı.

Ekonomik faaliyetlerin canlanması için koordineli faaliyetlerin öneminden bahseden taraflar, Hükümetler arası Türkmen-Türkiye Ekonomik İşbirliği Komisyonu ve Türkmen-Türk İş Konseyi’nin rolünü de değindiler. Görüşmede enerji alanındaki işbirliği yanı sıra ulaşım ve transit koridorların kurulmasına yönelik konular ele alındı.

Diplomatlar kültürel münasebetlerin bundan sonraki dönemde de geliştirilmesi ve eğitim alanındaki işbirliği konularını görüştü.

***

Dünya Sağlık Örgütü ile tüberküloz alanında işbirliği

Aşkabat’taki BM Ofisi binasında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) temsilcileriyle online bir toplantı düzenlendi. Toplantının gündemini laboratuvar yöntemiyle tüberküloz tanısı üzerine görüş alışveriş oluşturdu. Toplantıya Türkmenistan Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanlığı temsilcileri, Bakanlığa bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Merkezleri Müdürlüğü Tüberküloz Tedavi ve Önleme Merkezi ile Devlet Tıp Üniversitesi yetkilileri katıldı.

Türkmenistan’da sağlık alanında önemli ve dünya genelinde kabul görmüş başarılar elde edildi. Türkmenistan’ın bu alandaki bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, kontrolü ve yok edilmesi de dahil olmak üzere kaydettiği başarılar, özel sertifikalara layık görüldü.

Türkmenistan, DSÖ ve diğer uzmanlaşmış kurumlar, dünyanın önde gelen tıp merkezleri ile verimli bir diyalog kurmak için çaba göstererek, yabancı ortaklarıyla uzun vadeli işbirliği yapmaktadır.

***

Dünya Turizm Örgütü’nden Türkmenistan’a öneri

Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nda Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) temsilcileri ile yapılan bir online çalışma toplantısında turizm alanındaki işbirliği konuları görüşüldü.

Başlıca konulardan biri, UNWTO tarafından Dünya Sağlık Örgütü’nün desteğiyle düzenlenen uluslararası “Healing Solutions Тourism Challenge” yarışmasına Türkmenistan’ın turizm ve bilgi-iletişim teknolojileri konusunda uzmanlaşmış işletme ve kuruluşlarının katılımı oldu.

Bu küresel kampanya, COVID-19’un neden olduğu mevcut ekonomik koşullarda turizm işini desteklemek için etkili çözümler bulmanın yanı sıra bir pandemi sonrasında endüstriyi canlandırmak için yenilikçi yollar bulmayı amaçlamaktadır. Seçilen projeler, dünya çapında 150 bakanlık arasında dağıtım için dijital bir kitapçığa dahil edilecek, en ilginç fikirlerin uluslararası bir sunumu düzenlenecek. Yarışmanın kazananları ayrıca yüzlerce yeni kurulan ve önde gelen seyahat şirketi, büyük şirketler, yatırımcılar, devlet kurumları ve eğitim kurumlarını içeren UNWTO İnovasyon Ağı’na erişebilecekler.

Toplantıda Türkmenistan’da modern turizm altyapısının oluşturulmasına, günümüzde sanatoryum ve tesis sektöründe kullanılan ileri teknolojilerin ve dijital sistemin, otel sektörünün ve ekonominin bu bölümünde uzun vadeli işbirliği için geniş umutlar sunan turizm sektörünün ilgili alanlarına ilişkin konular ele alındı.

Online görüşmelere katılanlar ayrıca Dünya Turizm Örgütü ile ortaklıkların geliştirilmesi ve turizm alanındaki uluslararası bağların genişletilmesi önerilerini de değerlendirdiler.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir