Türk Dünyası

Türkmenistan Afganistan’a insani yardım gönderdi

0Puanlar

2 Mayıs 2020 tarihinde Türkmenistan Afganistan İslam Cumhuriyeti’ne insani yardım ulaştırdı. Türkmenistan Devlet Başkanı 30 Nisan’da Afganistan’a Ramazan ayından insani yardımda bulunmasına yönelik bir kararname imzaladı.

Bu kararname kapsamında Türkmenistan’ın insani yardımı Afganistan’ın Faryab bölgesine ulaştırıldı. İnsani yardım konvoyunu, Faryab veyaleti valise ve yetkilileri karşıladı. Afgan yetkililer, Afganistan’a her yönden yardım ettiği için Türkmenistan Devlet Başkanı’na teşekkür etti.

İnsani yardım, Türkmen üreticileri tarafından üretilen gıda ürünlerinden oluşmaktadır.

Tüm BM üye devletleri tarafından tanınan, kalıcı bir Tarafsızlık politikasını başarıyla uygulayan Türkmenistan, özellikle yakın komşuları yanı sıra dünyanın tüm ülkeleriyle iyi komşuluk ve barışçı ilişkiler sürdürüyor.

Bölgede barış, istikrar ve güvenliği sağlamaya yönelik uluslararası faaliyetlere aktif olarak katılan Türkmenistan, Afganistan’ın dünya ve uluslararası faaliyetlere sosyo-ekonomik açıdan katılmasına, büyük ölçekli altyapı projelerinin uygulanmasına ve kapsamlı insani yardım sağlanmasına önemli bir katkı sağlıyor.

Kaynak: https://www.atavatan-turkmenistan.com/tr/hayat/turkmenistan-afganistana-insani-yardim-gonderdi/

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir