Türk Dünyası

Türkmen Lider, Rusya’daki askeri törenlere katılmayacak

0Puanlar

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Liderler, iki ülke arasındaki mevcut işbirliği yanı sıra uluslararası ve bölgesel konuları görüştü.

Rusya’da 24 Haziran tarihinde yapılması planlanan 2.Dünya Savaşı’nda kazanılan Zaferin 75.yıldönümü kutlama etkinlikleri de, bu telefon görüşmesinde ele alındı. Türkmen Lider, Rusya Devlet Başkanı’nı Moskova’da gerçekleştirilecek ortak Zafer Bayramı kutlamaları ile tebrik etti.

Türkmen Lider, 9 Mayıs Zafer Günü’nün Türkmenistan’da büyük bir törenle kutlandığını, askeri geçit töreni ve havai fişek gösterilerinin gerçekleştirildiğini ve bu törenlere Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Albay General Aleksander Fomin başkanlığında bir heyetin katıldığını söyledi.

Bu törenleri daha da anlamlı kılan olayın ise Devlet Başkanı’nın dedesi Berdimuhamet Annayev’in katıldığı 2. Ukrayna Cephesi 206. Piyade Tümeni’nin 748. Piyade Alayı’nın savaş bayrağının Türkmenistan’a teslim edilmesi olduğu belirtildi.

Türkmen Lider, Rusya’daki Zafer Bayramı törenlerine Türkmen askerlerinin de katılacağını, Türkmenistan heyetine Savunma Bakanı Tümgeneral Begenç Gündoğdıyev’in başkanlık edeceğini kaydetti.

Türkmenistan Devlet Başkanı ayrıca, Moskova’daki Büyük Zaferin 75. yıldönümü kutlamalarına bizzat katılamayacağını söyledi. Bunun nedeni, 29 Haziran’da Türkmen Lideri 63 yaş gününü kutlayacak. Devlet Başkanı Muhammed Peygamber’in yaşına ulaşacak. Mevcut ulusal geleneklere göre, bu anlamlı doğum tarihinin aile ve akrabalar yanı sıra tüm insanlar ile birlikte kutlanması gerektiği ifade edildi.

Bunun yanı sıra koronavirüsün devam eden döneminde karantina dahil olmak üzere şu anda her insanın yurt dışına döndükten sonra 2 hafta boyunca karantinada kalması gerektiği, bunun da şu anda yurtdışına seyahat etmeyi imkansız hale getirdiği ifade edildi.

Telefon görüşmesinde Liderler ikili işbirliğini çeşitli alanlarda ele aldılar. Hükümetlerarası ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun ticari, sanayi, enerji, maliye, bankacılık, ulaştırma ve kültürel alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi için yoğun çaba gösterdiği ifade edildi.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir