DOLAR

32,5440$% -0.03

EURO

34,9295% 0.09

STERLİN

40,6579£% 0.22

GRAM ALTIN

2.425,94%-0,16

ONS

2.315,88%-0,25

BİST100

9.645,02%-0,50

BİTCOİN

2170650฿%-0.5594

a

TÜRKİYE’NİN NET TAVRI ÇOK ÖNEMLİ,KARABAĞ’DAKİ SÜREÇTE YER ALMALIDIR

TÜRKİYE’NİN NET TAVRI ÇOK ÖNEMLİ,KARABAĞ’DAKİ SÜREÇTE YER ALMALIDIR
0

BEĞENDİM

zerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın işgal ve saldırılarıyla tırmanan Azerbaycan ve Ermenistan gerilimine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Aliyev, “Türkiye uluslararası camiada güçlü bir konuma sahip. Karabağ’daki çözüm sürecinde yer almalıdır.” diyerek Türkiye’nin Azerbaycan açısından önemine dikkat çekti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün TRT Haber’de sorulara yanıt verdi. “Muharebe daima devam etmeyecek. Tabi ki barış sağlanacak. Artık bu bölgede uzun vadeli dayanıklı barış sağlanmalı.” diyen Aliyev, “Türkiye’nin net tavrı çok önemli. Türkiye ‘biz Azerbaycan’ın yanındayız.’ ifadelerini kullandı. Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır.” dedi.

Aliyev’in söz konusu açıklamalarından dikkat çeken ayrıntılar şöyle:

“ERMENİSTAN BİZE TOPRAKLARINIZDAN ÇIKACAĞIZ TAKVİMİ SUNMALI”

“Azerbaycan Ordusu birçok yeri işgalden kurtardı. Öz topraklarımızı askerlerimizin gücüyle kurtarıyoruz. 30 yıldır müzakereleri umutla sürdürdük. 30 sene boyunca Azerbaycan’a verilen sözler hayata geçmemiştir. Ermenistan bize topraklarımızdan çıkacağız takvimi sunmalı. Biz isteriz ki bu sorun barışçıl yollardan çözülsün.

“PAŞİNYAN ÖZÜR DİLEMELİ”

Ordumuzun başarılı operasyonu sırasında ateşkes isteniyor. Paşinyan özür dilemelidir. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ‘Karabağ Ermenistan’ın değil’ demelidir. Bu savaşa biz başlamadık, biz topraklarımızı savunuyoruz. Tovuz çatışmalarında Ermenistan topraklarına geçmedik. Tarihi adalet diyor ki, Karabağ Azerbaycan toprağıdır.
Biz hep müzakere masasında olumlu tavır sergiledik. Ateşkesi sağlamak o kadar da kolay değil. Ateşkes tek taraflı sağlanmıyor. Şuan şiddetli çatışmalar var. Her iki taraf da talimat vermelidir. Bu zor bir süreçtir.

“TÜRKİYE’NİN DÜNYA ÇAPINDA BÜYÜK BİR KAPASİTESİ VARDIR”

Minsk grubu eş başkanları ve diğer ülkeler sağlarsa ateşkes sağlanabilir. Türkiye güçlü bir devlettir. Dünya çapında büyük kapasitesi vardır. Bizim komşumuzdur. Türkiye bu işlerde faal olmalıdır. Türk kardeşlerime teşekkürlerimi iletiyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere. Türkiye’nin net tavrı çok önemli. Türkiye ‘biz Azerbaycan’ın yanındayız.’ dedi. Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır. Muharebe daima devam etmeyecek. Tabi ki barış sağlanacak. Artık bu bölgede uzun vadeli dayanıklı barış sağlanmalı.

“FRANSA KENDİ OYUNA BAKSIN”

Fransa kendini ayrı yere koyuyor, biz koymuyoruz. Bizi itham etti, bir devlet öz topraklarını fethedebilir mi? Fransa 93’te oy vermiştir. Kendi oyuna baksın. Bizi en çok destekleyen, net şekilde Türkiye olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cesaretli açıklamaları birçok ülkeye uyarı olmuştur. Tüm kürsülerden biz birbirimizi destekliyoruz.

“ERMENİSTAN RUSYA’NIN SÜRECE DAHİL OLMASINI İSTİYOR”

(Ermenistan neden Tovuz’a saldırdı?) Neden onlar Temmuz ayında bu provokasyonu Azerbaycan sınırında yaptılar? Onların hangi hedefleri vardı. Bir hedefi vardı. Ermenistan bizim doğrudan kendilerine saldırmamızı istiyor. Biz onların sınırını geçelim diye… Ermenistan Rusya’nın bu sürece dahil olmasını istiyor. Esas amaçları Azerbaycan topraklarını işgal etmek ve petrol boru hattına geçip orayı kontrol altına almaktı. Geçemeyince, geri çekildiler ve yardım istediler. Ermenistan’da çok derin bir kriz yaşanıyor şuanda. Bu kriz neticesinde siyasi ilişkileri bozuldu. Paşinyan, muhalifleri hapse atıyor şuan.

“ERMENİSTAN’IN KARA PROPAGANDASI BİR SANİYE DURMUYOR”

(Ermenistan’ın kara propagandaları) Azerbaycan’a karşı kara propaganda bir saniye durmuyor. Birkaç sebebi var. İlki, Ermeni lobisi bize karşı daima harekatta. Bizim üstümüze leke atmak, imajımızı batırmak çabasındalar. Ermeni lobileri dünyanın birçok ülkesinde var. Bize saldırıyorlar. Olmadık yalanları uyduruyorlar. Bu çatışma döneminde Ermeni lobisi tüm gücünü sevk edip, kara propagandalarını ortaya koyuyor ama bize yapışmıyor.

“BİZDE DE KARABAĞ’DAKİ PKK’LILARLA İLGİLİ İSTİHABARAT VAR”

Fransa Cumhurbaşkanı iki kez bizi aradı, ‘delil gösterin’ dedim. ‘İstihbarat malumatı’ var diyor. Bizde Karabağ’daki PKK’lılarla ilgili istihbarat var. PKK sınıra getiriliyor. Eğitim ve talimat alıyorlar. Bugün de var. İhtimal çok büyük. Yüzde 100’e ulaşmayan tespitleri ortaya atmıyoruz.

“KİMSE TÜRK ORDUSUNUN KARŞISINDA DURAMAZ”

Türkiye’nin F-16 uçağı Ermeni uçağını vurdu dediler. Bu kara propaganda üyeleri bunu ortaya attı. Bize çamur attılar, leke vurdular. Sonra yalan olduğu görüldü. Özür dileyin. (İHA-SİHA’lar) Türkiye’nin üst düzey SİHA’ları sayesinde can kayıpları azaldı. Bu SİHA’lar Türkiye’nin potansiyelini gösteriyor, bizi güçlendiriyor. Can kaybımızı önledi. Daha çok insan helak olabilirdi. Bunlar Türkiye halkının potansiyelini gösteriyor. Biz çok mutlu ülkeyiz ki, Türkiye gibi bir müttefikimiz, kardeşimiz var. Türkiye’nin bize gösterdiği manevi destek ve savunma ürünlerinin bizde olması bizi güçlendirir. Türkiye NATO’da ikinci ülkedir. Kimse Türk ordusunun karşısında duramaz. Bunu herkes gördü. Bizim de kimse karşımızda duramayacak.

“ERMENİSTAN’IN TERÖRİST ÜLKE OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR”

(Gence’ye saldırı) Ermenistan’ın terörist ülke olmasını bir kez daha göstermiştir. Sivilleri vurmak, sivil şehri vurmak kabul edilemez. Gence içinde top, tank yoktur. Neden vuruyorsun? Azerbaycan ve Türk nefreti onların kanındadır.

“ERMENİ HALKIYLA BİR SORUNUMUZ YOK”

(Karabağ alındığında Ermenilere ne söyleyeceksiniz?) Ermeni halkına müracaat ettim. Onlara bunu söylemek kolay değil. Sizi Ermenistan vurdu diye… İki toplum çerçevesinde bir ülke… Azerbaycan’da bugün çok sayıda Ermeni var. Gence’de Ermenistan saldırısında bir Ermeni yaralandı. Ermeni halkıyla bir sorunumuz yoktur. Paşinyan rejimi kendi halkını tehlikeye soktu. Birçok ülkede Ermeni ve Azerbaycanlılar birlikte yaşıyor. Gürcistan’da, Türkiye’de, Rusya’da… Neden burada yaşamasınlar? Zaten birlikte yaşamışlar. Biz istiyoruz ki yine birlikte yaşayalım, bir komşu gibi. Ümit ediyorum ki bu işgalci siyasete son verildikten sonra vatandaşlarımız birlikte yaşayacak.”

(QHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.