Dünya

Türkiye’den Fransa’ya basın özgürlüğü tepkisi ”Kabul edilemez”

0Puanlar

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye, Fransa’da yapılan genel grev ve protesto gösterilerinde yaşanan olayları ve bilhassa güvenlik güçlerince orantısız güç kullanılmasını, endişeyle karşılamaktadır.” açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama ile Türkiye’nin, NATO müttefiki Fransa’nın istikrar ve güvenliğinin, Avrupa’nın istikrar ve güvenliği bakımından arz ettiği önemi dikkate aldığına dikkat çekildi.

FRANSA’YA SEYAHAT UYARISI

Açıklamada, “Türkiye, dün Fransa’da yapılan genel grev ve protesto gösterilerinde yaşanan olayları ve bilhassa güvenlik güçlerince orantısız güç kullanılmasını endişeyle karşılamaktadır.” ifadesi yer aldı.

Gösterilerin gelecek dönemde de devam etme ihtimali öngörülerek Fransız hükûmetine, Avrupa ve evrensel insan hakları normlarına uygun hareket etme çağrısında bulunuldu.

“KABUL EDİLEMEZ BİR FİZİKİ MÜDAHALE”

Açıklamada, “Gösterileri dünyaya duyurmak için görev yapmaya çalışan, aralarında Anadolu Ajansı muhabirinin de yer aldığı basın mensuplarının polis müdahalesiyle yaralanmalarını, basın özgürlüğüne yönelik kabul edilemez bir fiziki müdahale olarak görüyoruz.” denildi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Fransız resmi makamlarının, bu konuda herhangi bir özür açıklaması yapmamış olmalarının da durumun vahametini artırdığına dikkat çekildi.

(QHA)

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir