Türk Dünyası

Thaçi, Hoti’den Hükümeti En Kısa Sürede Kurmasını Bekliyor

0Puanlar

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi,  Anayasa Mahkemesi’nin yeni hükümetin kurulmasıyla ilgili başbakanın görevlendirilmesine dair gerekçeli kararın bütünlüklü olarak yayınlanmasından sonra,  bununla demokrasinin olgunlaştığını ifade etti.

Düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, hükümeti kurmakla görevlendirilen Avdullah Hoti’den sorumluluğu üstlenmesini ve en kısa zamanda Hükümeti kurmasını talep etti.

“Şartlar işlevsel ve etkili bir hükümet gerektirdiğinden, şimdi yeni hükümetin mümkün olan en kısa sürede kurulmasını bekliyorum. Kosova’nın yönetimde boşluk bırakma lüksü yok. Geçmişin mağdur, durgunluk ve yerinde sayan kurumlarına değil, işleri ilerleten kurumlara ihtiyacımız var. Yeni oturum zamanının ve gününün belirlenmiş olması iyidir, bu yüzden siyasi partileri ve hükümeti kurmakla görevlendirileni, sorumluluklarla üstlenmeye davet ediyorum.” diye belirtti Thaçi.

istikrar ve yansıma arayan Cumhurbaşkanı Thaçi, başbakanların sıkça değişmesi nedeniyle Kosova’nın son üç yıl içinde kayba uğradığını söyledi.

Thaçi, “Yeni hükümet gecikmeksizin bir ekonomik toparlanma planı teklif etmelidir.” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararından da söz eden Thaçi, bu kararla Kosova’nın demokrasi için olgunlaştığını kaydederken “Kosova’da demokrasinin olgunlaştığı ve bağımsız kurumların başarılı bir şekilde işlevselliğini sürdürdükleri bir kez daha kanıtlandı” ifadesini kullandı.

Kaynak: Kosova Haber

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir