Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında istikrar sağlanana kadar Türkiye’nin sahada aktif bir şekilde var olmayı sürdüreceğini belirterek, “Suriye’de halen var olan terör koridorları ya bize söz verildiği gibi temizlenir ya da biz gerekeni yapmaya devam ederiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldığı açılış töreninde Suriye sınırında istikrar sağlanana kadar Türkiye’nin sahada aktif bir şekilde var olmayı sürdüreceğini söyleyerek “Suriye’de halen var olan terör koridorları ya bize söz verildiği gibi temizlenir ya da biz gerekeni yapmaya devam ederiz” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından önce çıkan başlıklar şöyle:

18 yılda Cumhuriyet tarihindeki yatırımları 5’e 10’a katladık: 480 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip Reyhanlı Barajı Amik Ovası’nda 585 bin 160 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek. Baraj sayesinde 585 bin hektar arazi 450 milyon lira katkı ve 52 bin kişiye de istihdam sağlanabilecektir. Ülkemizin en uzun regülatörü de bu projenin önemli bir parçasıdır, Suriye sınırımıza yakın bir yerde 1977 yılında işletmeye alınan Tahtakale Barajı’nın gövdesini yükselterek depolama hacmini 2 kat arttırdık. Bu projenin ülkemize yıllık ekonomik faydası 350 milyon lira, enerji üretimindeki katkısı da 80 milyon liradır. Geçtiğimiz 18 yılın her alanda Cumhuriyet tarihinin tamanında yapılanları 5’e 10’a katlayan yatırımlar yaptık.

Gece gündüz çalışıyoruz: Koronavirüs salgının etkisiyle yeniden şekillenen küresel dünya düzeninde ülkemizin hak ettiği yeri alması için gece gündüz çalışıyoruz.

Suriye güvende olmadan Türkiye güvende olmayacak: Mazlumların yanında yer alırken aynı zamanda kendi geleceğimizi de şekillendiriyoruz. Hatay, Suriye meselesinde en çok bedel ödemiş şehirlerimizin başında geliyor. Dünyaya insanlık ve kardeşlik dersi veren Hataylıların her birine şükranlarımı sunuyorum. Suriye’den Libya’ya, Doğu Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar mazlumların yanında yer alıyoruz ve kendi geleceğimizi de şekillendiriyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin yalnız olmadığını gösterdik. Suriye güvende olmadan Türkiye’nin güvende olmayacağını biliyoruz. Güney sınırımızda istikrar sağlanana kadar sahada aktif bir şekilde olmayı sürdüreceğiz. Suriye’de halen var olan terör koridorları ya bize söz verildiği gibi temizlenir ya da biz gerekeni yapmaya devam ederiz. İdlib’de yeni bir trajedi yaşanmasına neden olacak hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz. Sabrımızı zorlayan tacizlere, provakatif saldırılara hak ettikleri cevabı vermekte tereddüt göstermeyeceğiz. Suriye’deki meselelerinin çözümünde tercihimiz barış ve siyasi yollardır.

Her şeye çamur atarak sinsice saldırıyorlar: Hayata geçirmeye çalıştığımız bu hedeflere canı gönülden katılmayan destek vermeyen kimse olamaz diye düşünüyoruz ama maalesef ülkemizde kendi halkına husumeti kendisine ana gaye haline getirmiş tuhaf bir kesim var. Bembeyaz bir örtünün üzerindeki küçük kara nokta mesafesindeki bu kesimler az olmalarına rağmen rahatsızlık vermektedirler. Herkesi kucaklamanın görevimiz olduğunu biliyoruz. Bu kesimler kucaklanmak istemediklerini açıkça ortaya koyuyorlar. Her şeye çamur atarak sinsice saldırıyorlar. Bu ülkeye bu millete husumet besleyenleri rahatsız etmeyi sürdüreceğiz. Yapacak daha çok yatırımımız hizmetimiz var. Gençlerimizin 2053 vizyonlarını hayata geçirmek için zengin ve büyük bir Türkiye bırakmakta kararlıyız.