DOLAR

32,2007$% 0.14

EURO

34,9697% -0.01

STERLİN

41,0648£% 0.31

GRAM ALTIN

2.500,55%-0,09

ONS

2.416,49%-0,17

BİST100

10.909,72%0,13

BİTCOİN

2248378฿%-1.83972

a

Sultan 2.Abdülhamid’in Tahta Çıkışı ve 93 Harbi

Şehzade Abdülhamid, amcası Sultan Abdülaziz’in 1876 yılındaki darbeden sonra tahtan indirilmesi ve öldürülmesi üzerine tahta çıkmıştır. Sultan Abdülaziz Han tahtan indirildikten sonra darbeciler, onun yerine 5.Murat’ı getirdiler. Fakat 5.Murat’ın ruhsal çöküntü yaşaması onun kısa sürede tahtan indirilmesine neden oldu. 5.Murat hal edildikten sonra Mithat Paşa, Şehzade Abdülhamid’i tahta çıkardı.

Sultan 2.Abdülhamid’in Tahta Çıkışı ve 93 Harbi
0

BEĞENDİM

2.Abdülhamid’in Şehzadelik Dönemi

 

Sultan 2.Abdülhamid Han 21 Eylül 1842 tarihinde Sultan Abdülmecid Han’ın ve Tirimüjgan Hanım’ın oğlu olarak Topkapı Sarayında yani İstanbul’da dünyaya geldi. Henüz 10 yaşındayken annesi Tirimüjgan Hanım’ı kaybetmiştir. Bunun üzerine onun bakımını üvey annesi Piristu Kadın Efendi üstlenmiştir. Üvey annesi Abdülhamid’e kendi öz çocuğu gibi bakmıştır. Şehzade Abdülhamid’in babası Sultan Abdülmecid henüz 39 yaşındayken vefat etmiştir. Bunun üzerine tahta Abdülhamid’in amcası Abdülaziz çıkmıştır. Sultan Abdülaziz yeğenlerinin eğitimine çok büyük bir özen göstermiş ve onları her zaman yanında bulundurmuştur. Hatta gittiği Fransa gezisine yeğeni Şehzade Abdülhamid’i de götürmüştür. Şehzade Abdülhamid, gençliğinde Fransızca, Osmanlı tarihi, Türkçe, Arapça ve Musiki dersleri almıştır. Abdülhamid, Şehzadelik döneminde hiçbir zaman veliaht olarak görülmemiştir. Devlet erkânının veliaht olarak abisi 5.Murat’ı görmesi vesilesiyle Abdülhamid sade bir hayat yaşamıştır. Şehzade Abdülhamid marangozluk, opera, müzik ve yağlı boya resim gibi pek çok şeye ilgi duymaktaydı. Klasik opera eserleri Türkçeye çevirerek dinlediği ve piyano eğitimi aldığı bilinmektedir. Ayrıca Yıldız Sarayındaki mobilyaların büyük bir kısmı da onun eseridir. Şehzade Abdülhamid, kendisinden önceki Şehzadelerin aksine Şehzadelik döneminde birçok Avrupa şehrini ziyaret etmiştir. Amcasıyla birlikte 1867 yılında Londra, Paris ve Viyana gibi şehirleri ziyaret etmiştir. Bu şehirlerin dışında diğer önemli Avrupa başkentlerini de ziyaret etmişlerdir.

 

Sultan Abdülhamid’in Tahta Çıkışı ve Meşrutiyeti İlan Etmesi

 

Şehzade Abdülhamid, amcası Sultan Abdülaziz’in 1876 yılındaki darbeden sonra tahtan indirilmesi ve öldürülmesi üzerine tahta çıkmıştır. Sultan Abdülaziz Han tahtan indirildikten sonra darbeciler, onun yerine 5.Murat’ı getirdiler. Fakat 5.Murat’ın ruhsal çöküntü yaşaması onun kısa sürede tahtan indirilmesine neden oldu. 5.Murat hal edildikten sonra Mithat Paşa, Şehzade Abdülhamid’i tahta çıkardı. Abdülhamid tahta çıkabilmek için darbecilere meşrutiyeti ilan edeceğine dair bir söz vermişti. Bunun üzerine tahta çıkınca 1.Meşrutiyeti ilan etti. Meşrutiyet ilan edildikten ve meclis açıldıktan sonra Ruslarla bir takım gerilimler yaşandı. Sultan Abdülhamid, bu gerilimleri ve savaşı engelleyebilmek için Mithat Paşa önderliğinde bir heyet gönderdi. Fakat bu heyet Padişahı değil meclisi dinleyerek savaşın başlamasına neden oldu. Bunun üzerine 24 Nisan 1877 tarihinde 93 harbi başladı. Bu savaş Padişahın izni olmadan başlamış ve Osmanlı’nın çok büyük topraklar kaybetmesine neden olmuştur. Sultan Abdülhamid, savaş bittikten sonra toprak kayıplarını azaltmak ve savaş tazminatını azaltmak için İngilizleri araya sokmaya çalıştı. Onun denge politikası sayesinde İngilizlere Kıbrıs kiralanarak Osmanlı’nın toprak kayıpları azaltıldı. Abdülhamid savaştan sonra Mithat Paşa’yı sürgüne gönderdi ve Meclis’i süresiz kapattı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.