Stratejik müttefike, ekonomi tavsiyesi!

ABD’de rekor işsizlik oranlarıyla birlikte ekonomide ardı ardına iflaslar yaşanıyor. Bir yandan ırkçılık karşıtı gösteriler, öte yandan Kovid-19 salgınıyla başı dertte olan Trump’ın kasım seçimlerinde iyice zora gireceği anlaşılıyor daha bugünden.

Trump’a “stratejik müttefiki” olan Türkiye’yi örnek almasını önermek belki de bu dostluğun bir gereği.

Çünkü malum ABD, FETÖ, PKK/PYD ile Sorosçu ve 2. Cumhuriyetçilere verdiği desteklerle, laik Türkiye’yi ılımlı İslamcı yapmak için gösterdiği gayretlerle Türkiye ile ne kadar da “stratejik ortak” olduğunu ispatlamış bir ülke aslında.

S-400’ü kurarsanız biz de T. Erdoğan’ın mal varlığını soruştururuz diye mektup bile gönderdiler zamanında iyi mi?

Şimdi biz de Trump’a, bu gerçek müttefikliğin bir gereği olarak, ekonomideki batışları, iflasları ve işsizliği önleyebilmesi için bir öneride bulunmalıyız.

Trump’a tezelden çok başarılı damadı J. Kushner’i, ekonominin başına getirmesini tavsiye ederiz.

Bakın, bizde ekonomi nasıl da tıkırında, bütün dünya ekonomileri küçülürken, işsizlik ve iflaslarla boğuşurken, nasıl da “pozitif ayrışıyoruz” değil mi? Hele son işsizlik rakamları hayal bile edilemeyecek kadar şahane çıktı!

Siz bakmayın bazı münafıkların 3.7 milyon resmi işsize karşı, iş aramaktan ümidini kesmiş ama iş bulsa hemen çalışmaya hazır olan 4.4 milyon kişiyi ilave ederseniz gerçek işsiz sayısı 8 milyon kişiyi aşar, bu durumda gerçek işsizlik oranı ise yüzde 25 olur dediklerine.

ABD ekonomisinin başına da, işte böyle başarılı ekonomik müjde paketlerini ve verilerini üst üste açıklayacak yetenekte görülen damat Kushner’i getirin de ABD ekonomisi bizim gibi nasıl da uçuyormuş görün bakalım.

***

Tabii yukarıda yazdıklarımız elbette ki işin şakası. ABD ekonomisi salgının önünü alamaması nedeniyle ve ardı ardına gelen ırkçılık tartışmalarının yarattığı toplumsal gerilimle birlikte son derecede olumsuz bir gidişat gösteriyor.

Açıklanan, yüz milyarlarca dolarlık ekonomik yardım paketleri de bir işe yaramamış görünüyor. Bu yardımlardan “eş-dost kapitalizminin” gereği olarak, damadın şirketinden, çakma ve tavşan başkan adayı olan Kayne West’e kadar pay almayan “tuzu kuru” pek kalmamış görünüyor.

Özelde ABD, genelde dünyada yaygın olan, tanınmış ve yüzlerce yıllık geçmişi olan birçok firma ve marka ”iflas koruma başvurusuna” müracaat etmiş vaziyette.

2020 yılının ilk yarısında 3 bin 600 şirket iflas başvurusunda bulunmuş durumda.

Bu yıl başvuruların toplam 1 trilyon dolarlık borca tekabül edeceği hesaplanıyor.

***

ABD’de son üç ayda iflas eden ve/veya iflas koruma başvurusunda bulunan bazı büyük firmalar şöyle;

 • Diamond Offshore (petrol)
 • Whiting Petroleum (petrol)
 • J. Crew (perakende)
 • Gold’s Gym (spor salonu zinciri)
 • GNC (vitamin)
 • Neiman Marcus (Lüks giyim)
 • J.C. Penny (AVM perakendeci)
 • Hertz (oto kiralama)
 • Tuesday Morning (outlet)
 • Brooks Brothers (lüks giyim)
 • Pizza Hut (gıda)
 • Comcar (kamyon)
 • Mall of America (en büyük AVM)

Bütün bunların dışında birçok büyük ve ünlü şirket ve marka, şube ve mağaza kapatmak ve çok sayıda çalışanını işten çıkartmak zorunda kalacaklarını açıklıyorlar.

Salgının ekonomiye gerçek etkilerinin ise ancak 2020 yılının üçüncü çeyreğinde anlaşılabileceği söyleniyor.

İşsizlik başvuruları 38 milyonu aşmış vaziyette ve işsizlik oranı ise yüzde 25’e fırlamış durumda.

Gelir azalması yaşandığı ve işsizlik arttığı için tüketici talebi de hızla düşüyor, yani ABD ekonomisi serbest düşüşte.

***

Şimdi anladınız mı, bizim “dünya bir yana biz bir yana” ekonomi yönetiminin nelere kadir olduğunu.

Trump’ın tezelden bizi örnek alarak, ekonomi bakanını değiştirmesi iyi olur. Yoksa kasım seçimlerinde hüsran kaçınılmaz olur. Bizden “dostça” uyarması ve de önermesi…

Ufuk Söylemez
Ekonomiden Sorumlu Devlet E. Bakan - Milli Merkez Ankara Temsilcisi

Son yazılar

İKTİDARA GAZ VERMEYİN!

Bugün geldiğimiz yer itibarıyla ne yazık ki bazı çevreler Mavi Vatan üzerinden yelken açtığı çağ dışı ve tehlikeli rotada iktidarın yelkenlerine rüzgâr dolduruyor ve...

Beyrut patlaması ile ilgili açıklama: Ölü sayısının artmasını bekliyoruz

Tarihi karışıklık ve savaşlarla dolu olan Lübnan'ın başkenti Beyrut dün akşam saatlerinde şiddetli patlamalarla adeta sarsıldı... Beyrut'taki liman bölgesinde bulunan bir depodaki 2.750 tonluk...

ERKEN DOĞUMA ZORLANMIŞ KONTROLLÜ DARBE!

Esasında 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin erken doğuma zorlanmış kontrollü bir darbe olduğu değerlendirmesini ilk kez Okan Müderrisoğlu’nun 1 Ağustos 2020 tarihli Sabah...

Birlik ve Beraberliğin Güçlendiği, Paylaşma ve Dayanışma Duygularının Pekiştiği Bayramınız Kutlu Olsun

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, dünyayı etkisi altına alan küresel salgınının gölgesinde kutlanacak Kurban Bayramı’nın hayırlara...

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz