Köşe Yazıları

Sosyal medya ahlak mı bozuyor?

0Puanlar

Birkaç haftadır gündemde olan ve büyük ses getiren bir olaydan bahsetmek istiyorum. Aslında çok uzun süredir tartışmalara açık olan bu konuda düşüncelerimi dile getirmek istedim. Ülkemizde sosyal medya platformlarına belli bir sansür uygulamak istemeleri hatta bazı sosyal mecraların kapatılması konusunda sıkı bir ısrar var bunlardan biri ise ‘’NETFLİX’’ gerekçe olarak da gençlere ve çocuklara kötü örnek oluşturarak, özendirdiği iddiası.

Şimdi son 5 yılda televizyonda çıkan diziler ve programlar hakkında konuşalım. En az 2 saat süren ve tüm kanallarda aynı konu üzerinden farklı senaryolarla ısıtıp ısıtıp önümüze koyulan bu diziler gençleri ve çocukları özendirmezken , o dizilerin içinde insan öldürmek, 15 yaşındaki bir kızı 60 yaşındaki bir adama satmak , sırf kızı namus adı altında kirletildi iddiası ile öldüren kardeşler , yaz aşkı adı altında asla gerçek olmayacak kadar  fazla abartı ilişkiler gençleri ve çocukları özendirmezken,  para verip istersek sınırlandırdığımız istersek hiç izlememek bizim hür irademizde olan çoçuklar için farklı izleme seçenekleri olan ve bunları kontrol edebilen ebeveyn seçenekleri varken. Netflix dizi ve filmleri ise gençlerimizi ve çocuklarımızı etkiliyebilme kabiliyetine sahipmiş. Ben kapatılması için bu kadar uğraşılan bir sosyal medya platformu için elle tutulur bir sebep göremedim.

Ülkemizde ya çocuk yetiştirmek konusunda gerçekten çok kötüyüz, bunun sebebi ise gerçek ve kurguyu ayırt edemeyecek kadar bilgisiz ve kültürsüz bir yapıya sahip olmamız , bu yüzdende ülkemizde yayınlanması olası dizi ve filmleri sansürleme gereği duyuyoruz. Ya da olduğumuz kişiliklerimizi başkaları tarafından sınırlandırmaya izin veriyoruz.

Şimdi , kendi düşüncelerimi söylemem gerekirse, bir dizide sevişme sahnesi görmek beni etkilemez , bir dizide iki kızın yakınlaşması ahlakımı bozmaz ve ya bir dizide küfür edilmesi benim o küfrü kullanacağım anlamına gelmez. Sizin kaldırmaya çalıştığınız yok etmek istediğiniz bu dizi ve filmler her ne kadar kurgu olsa da gerçek hayatın birer parçası. Ama bundan etkilenip etkilenmemek ise benim elimde olan bir durum. Bu gerekçe üzerinden gidersek o zaman ülkede kadına şiddetin bu kadar artmasının sebebi televizyonda yayınlanan diziler olabilir mi? Ya da tecavüzcülerin bu kadar çok artmasının sebebi ? Söylenen gerekçe üzerinden gideceksek bu ülkede son 5 yılda yayınlanan diziler ve filmler bizim ahlakımızı gerçekliğimizi ve düşüncelerimizi bozmuş mu oluyor. Evlenmeden sevişen bir çifti anormal olarak görünüyorken, tecavüzcüsü ile evlendirilmeye zorlayan aşiret dizileri bize göre çok mu normal kaçıyor? Yoksa sadece bana mı çelişkili geliyor. Durup bir düşünmek hatta belkide ciddi ciddi tartışılması gereken bir konu gerçekten gençler ve çocuklar etkilendiği için mi sansürlemek hatta kapatılmak isteniyor, yoksa sadece arkasına korkak gibi saklanılan bir gerekçemi?

Deniz Naz Deniz

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir