DOLAR

32,5363$% 0.24

EURO

34,7587% 0.05

STERLİN

40,5781£% 0.21

GRAM ALTIN

2.493,04%1,26

ONS

2.379,39%0,84

BİST100

9.524,59%-0,06

BİTCOİN

2062803฿%4.05146

a

Siyaset Adalete Karışmamalı

Siyaset Adalete Karışmamalı
0

BEĞENDİM

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi bir video mesajı ile  Kosova Meclisi’nden Özel Mahkeme ve Savcılığının görev süresinin Kosova Hükümeti ile iştişareler içinde Avrupa Birliği Konseyinin görevin sona erdiğini duyurana kadar sürmesini  talep edeceğini duyurdu.

Thaçi, “Kosova milletvekillerinin  bu mantıklı istemimi  destekleyeceğinden eminim ve  şahsen  adalt yapmak için adaletin desteklenmesi  Kosova Meclisini onurlandırır ve  Kosova devletinin sorumuluğunu arttırır” dedi.

Thaçi, Özel Mahkeme’nin süresininsona ermesi ihtimaline ilişkin başlatılan girişimleri ve tartışmaları takip ettiğini söyledi.

“Kurtuluştan sonraki yirmi yıl içinde Kosova’nın uluslararası ve özel sırasıyla beşinci mahkemedir ve bu, dünyada türünün rekorudur şeklinde konuşan Thaçi’ye göre, ne bugün ne de gelecekte kaderimizin özgürlüğümüze ve vatandaşlığımıza

Thaçi, “Adaleti adalete bırakalım. Siyaset ne adalete ne de adalet siyasete karışmamalıdır. “Yirmi yılda uluslararası mahkemelerin ve özel panellerin oluşturulmasını her adımda desteklediğimde bu benim inancım oldu” şeklinde ifadeleri kullandı.

Cumhurbaşkanı Thaçi video mesajında uluslararası sessizliğin, Sırbistan devletinin Kosova halkına yönelik soykırımı için afın onaylanması olarak anlaşıldığını vurguladı.

Thaçi’ye göre, özgür, demokratik bir Kosova’nın, egemen bir devletin, tek başına yürütmediğimiz bir savaşın büyük acılarından doğduğu asla unutalamaz ve unutulmayacaktır.

“Yanımızda ABD, NATO  ve dünyanın en büyk demokrasileri vardı.Bu büyük dostlarımız  ve yolumuzdaki stratejik partnerlermiz olmasaydı, Kosova  ne bağımsız ne de NATO ve Avrupa Birliğinin eşit üyesi olamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı, ne kadar acı verici olursa olsun, ne kadar uzun olursa olsun, bazı durumlarda ne kadar haksız görünse de, savaş suçu iddialarını aklama yolunun yanı sıra, savaşımıza ve özellikle de UÇK’ya haksız yere yapılan lekeleri temizlemenin adalet  yolundan başka alternatif yolun olmadığını vurguladı.

Kaynak: Kosova Haber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.