Türk Dünyası

“Rus askeri tehdidi gerçek ve ona birlikte karşı koymamız gerekiyor”

0Puanlar

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vasıl Bodnar, ülkesinin, Rusya’nın Kırım’dan askeri saldırı başlatması riskinin farkında olduğunu ve uluslararası toplumun dikkatini her zaman Kremlin tarafından gelen gerçek tehditlere dikkat çektiğini ifade etti.

Apostrof haber ajansına konuşan Vasıl Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıya geçebileceğinin risklerini öngördüklerini belirterek, “Askeri uzmanlar, tabii ki Kırım’dan gelebilecek tehdidin ne kadar gerçek olduğunu biliyor. Burada, Karadeniz’in tüm kıyısı boyunca indirme operasyonunu gerçekleştirme olanağına sahip Rusya’nın Karadeniz Filosunun potansiyelini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Rusya’nın Kırım’a, belki de Transdinyester’e kadar kara koridoru açma planlarından vazgeçtiğini sanmıyorum. Özellikle Kırım’daki suyun gitgide azaldığını göz önünde bulundurursak… Ayrıca Donbas tarafından gelebilecek askeri tehdidi kimse gündemden çıkarmadı.” dedi.

Ukrayna’nın her zaman uluslararası toplumunun dikkatini, Rusya’dan gelebilecek gerçek tehditlere çektiğini belirten Bakan Yardımcısı, “Öncelikle bu bilgiyi Normandiya Formatına katılan devletlere; Almanya, Fransa, ABD ve NATO’daki diğer ortaklarımıza bildiriyoruz. Rus askeri tehdidi gerçektir ve ona birlikte karşı koymamız gerekiyor.” diye kaydetti.

İlgili haber: “Rusya, kuraklık nedeniyle Kuzey Kırım Kanalını ele geçirmek isteyebilir”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmak için kullanabileceği bahaneleri de yorumlayan Bodnar, “Putin’in ne düşündüğünü ve askerlerine sıradaki saldırganlığa hazırlık yapma talimatı verip vermediğini bilmiyoruz. Fazla spekülasyon yapmayacağım ancak Ukrayna’ya karşı saldırmak için Kırım’daki su sorunu bahanesi kullanılabilir veya Rusya’daki yönetimin yeniden yapılandırılması sırasında yapılan ihlalleri gizlemek ve seçmenlerin desteğini almak için saldırıya geçebilirler.”  dedi.

Konuyla ilgili Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son dönemde halkın desteğini kaybettiğini hatırlatarak; desteği artırmak için su sorunu bahanesini kullanabileceğini ve Ukrayna’ya saldırıya geçebileceğini aktarmıştı.

 

Kaynak: QHA

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir