DOLAR

32,8236$% -0.11

EURO

35,6735% -0.16

STERLİN

42,4472£% -0.04

GRAM ALTIN

2.545,60%0,03

ONS

2.407,15%-0,09

BİST100

10.991,57%-0,88

BİTCOİN

2184445฿%0.99484

a

Özel sektörün üretim altyapısı genişletilecek

Özel sektörün üretim altyapısı genişletilecek
0

BEĞENDİM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, devlet yaşamının öncelikli konularının ve çeşitli belgelerin taslaklarının incelendiği video konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

MİLLİ VİSA KART KULLANIMA GİRECEK

Finans, maliye ve bankacılıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Gadırgeldi Müşşikov, dijital ekonomi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özellikle nakit olmayan ödemelerin yayın olarak kullanılmasına yönelik faaliyetlerin yapıldığı ifade edildi.

Bu bağlamda, Dış Ekonomik İşler Devlet Bankası yeni bir tür Milli VISA kartını tedavüle sunmak için bazı çalışmalar yaptı. Bunun ülkenin bankacılık sektörünün daha da geliştirilmesi ve ulusal ödeme sisteminin modern uluslararası ağa bağlanması için büyük fırsatlar yaratacağı kaydedildi.

Türkmen Lider bankacılık sektöründeki hizmet ağının genişletilmesinin önemli olduğunu ve yeni kartın kullanıma sunulmasına yönelik çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

TÜRKMEN LİMANLARINDA PETROL ÜRÜNLERİNİN KARGO DÜZENİ

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, Türkmenistan deniz limanlarında petrol ve petrol ürünlerinin kargo dolaşımı düzeni mevzuatının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkmen Lider, enerji kaynaklarının üretimi ve işlenmesinde istikrarlı bir artış konusuna öncelik vererek, alt yapıların faaliyetleri üzerinde net bir kontrol gerçekleştirme talimatı verdi. Bu alanda bir dizi yatırım projesinin uygulanması ve yabancı ortaklarla işbirliği konusunda özel talimatlar verilmiştir.

Hazar bölgesi hızla jeopolitik ve jeoekonomik süreçlerin kilit merkezlerinden biri haline geldiğini kaydeden Türkmen Lider, deniz, kara ve hava yolları ve gelecek vaat eden enerji yolları da dahil olmak üzere güçlü bir küresel ulaşım ve transit merkezi oluşturulduğunu belirtti.

Türkmen Lider, 2018 yılında yapılan 5.Hazar Devlet Başkanları Zirvesinde, bu alanda verimli bir ortaklık geliştirmek için Türkmenistan’ın ulaşım stratejisine uygun ve tüm kıyı ülkelerinin çıkarlarını göz önünde bulundurarak optimal lojistik güzergahlarının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

ÖZEL SEKTÖRÜN ÜRETİM ALTYAPISI GENİŞLETİLECEK

Ticaret, borsa, özel sektörden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, özel sektörün teşvik edilmesine yönelik konular hakkında bilgi verdi.

Bu alanda, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin vilayet valilikleri ile üretim altyapısının genişletilmesine yönelik projelerin listesini hazırladı.

Türkmen firmalar kendi kaynakları ile bir dizi sanayi tesislerini inşa edecek, yeni üretim arazilerini geliştirecek, meyve çiftliklerini kuracak ve modern seralar tesis edecek. Bu projelerde suyun tasarrufuna yönelik teknolojiler kullanılacak.

Planların uygulanması, endüstriyel ve tarımsal ürünlerin hacminin artırılmasına, işleme endüstrisinin ek üretim kapasitelerinin ve yeni işlerin yaratılmasına, iç pazardaki ürün bolluğunun ve ihracatın artırılmasına yardımcı olunması amaçlamaktadır.

BM’DEN GELEN GÜZEL HABER

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Birleşmiş Milletler’in New York binasından gelen güzel haberi sundu.

Türkmenistan tarafından 28 Mayıs 2020 tarihinde BM himayesinde başlatılan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin uygulanmasının finanse edilmesi konusundaki Uluslararası Forumun nihai ortak bildirisi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 74. oturumunun bir belgesi olarak kabul edildi. Bu belge Birleşmiş Milletler’in altı resmi dilinde yayınlanmakta ve Milletler Topluluğu üyesi ülkelere dağıtılmaktadır.

Türkmen Lider, BM ile yapılan işbirliğinden memnun kaldığını kaydederek, bu belgenin, iki kez Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve çok taraflı belgelerinde yer alan ülkenin tarafsızlığının 25. yıldönümü vesilesiyle kabul edilmesi özellikle önemli olduğunu kaydetti. Türkmen Lider, bu bağlamda Türkmenistan ile BM arasındaki yüksek düzeydeki stratejik ortaklığın altını çizdi.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın girişimi üzerine dünya toplumunun çıkarları doğrultusunda BM Genel Kurulunun önemli kararlarının geliştirildiğini ve küresel barışı, güvenliği ve sürdürülebilir kalkınmayı güçlendirmek için kabul edildiğini belirtti.

Bunlar arasında enerji güvenliği, sürdürülebilir ulaşım sistemi, ekoloji ve spor alanlarındaki kararlar. Türkmenistan’da uluslararası çabaları pekiştirmek ve bunların uygulanmasına yönelik özel mekanizmalar oluşturmak için çalışmalar devam etmektedir.

İRENA İLE İŞBİRLİĞİ GÜÇLENECEK

Ayrıca, Türkmen Lider Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı ile işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik bir dizi kararlar imzaladı.

Özellikle Ulusal Yenilenebilir Enerji Stratejisi’nin hazırlanması için çalışma grubunun oluşturulması, bu grubun üyelerinin belirlenmesi konusunda karar imzalandı.

Ayrıca Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın BAE nezdindeki Büyükelçisi Serdarmammet Garacayev’i Lider Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı nezdindeki Daimi Temsilcisi görevine atadı.

KÜLTÜR ÇALIŞANLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

Türkmen Lider ayrıca, bugün ülke genelinde kutlanan ulusal bayram Kültür ve sanat çalışanları ve Mahtumguli Pıragı’nın Şiir Günü ile tebrik etti. Her sene 27 Haziran’da bu bayramın kutlandığına dikkat çeken Türkmen Lider, tarih, ulusal kültür, sanat, edebiyat arasındaki bağlantıyı, tek bir bütün oluşturmayı ve sanat ve şiirin insan yaşamındaki önemini arttırmak amacıyla bir bayramın kutlandığını belirtti.

Türkmen Lider, kültür insanların kalbi olduğu için sanat ulusun onuru olduğunu ifade etti.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.