DOLAR

32,5506$% -0.03

EURO

34,9429% 0.13

STERLİN

40,6521£% 0.22

GRAM ALTIN

2.427,53%-0,09

ONS

2.319,18%-0,11

BİST100

9.645,02%-0,50

BİTCOİN

2171677฿%-0.45452

a

Öz güven ve ego arasındaki fark

Öz güven ve ego arasındaki fark
0

BEĞENDİM

Son 10 yıldır sürekli olarak karşımıza çıkan bir problem. Ego tatmin etmeyi öz güven zannetmek. Hadi o zaman öğrenelim ikisinin arasındaki farkı.

Öz güven: kişinin kendi değeri hakkındaki subjektif değerlendirmesi ve kişinin kendi özelliklerinin ne ölçüde olumlu ya da olumsuz olduğu hakkındaki yorumudur. Ego: her insanda bulunan ancak bazı insanlarda hastalık derecesinde ortaya çıkarak fark edilen psikolojik bir durumdur. Benlik anlamına gelen ego kavramı aslında her insanın kişiliğinde bulunan ama bazılarında kontrolden çıkarak egoizm şeklinde tanımlanan bir durumdur.

Maalesef son yıllarda sürekli olarak karşımıza çıkan bir sorun teşkil etmekte ego tatmin etmeyi özg üven sanmak. Neredeyse dünyanın yüzde 80’ini problemlerini egolarını tatmin etmeye çalışarak çözmeye çalışıyor ama aslında karşıdan bakıldığında ne kadar küçük ve yardıma muhtaç gözüktüklerinin farkında bile değiller. Egoda kişinin psikolojik rahatsızlıklarından biridir aslında kendinde eksik gördüğü ve korktuğu ne varsa beyin o an hissettiği boşluğu ego tatmin ederek doldurmaya çalışır.

Ego  ‘’ ben ‘’ ile başlayan cümlelerdir en büyük ve fark edilen özelliklerden biridir eğer bir kişi sürekli olarak ben ile ilgili kelimeler kullanıyor sadece kendi problemleri ile uğraşıyor ve empati gibi karşısındaki kişi ile bir bağ kuramıyorsa eğer bilinç (ego) ve süper ego arasında bir dengesizlik var demektir. Süper ego ( üst benlik ) kişilik benliğimizi yarattığımız kısımdır zaten ikisi arasındaki dengeyi kurabilen kişiler öz güven sahibi kişilerdir.Mesela, bebeklerde yüksek benlik duygusu yoktur, çünkü henüz gelişmemiştir yani süper egoları daha yoktur. Tamamen gelişimi sırasında anne-babanın bebeğe verdiği eğitimle alakalıdır. Günümüzde ego tatmin etmek duygusal muhtaçlık adı altında kişi çocukluğu ve ergenliği boyunca sevgisiz ve saygısız büyüdüğünden kaynaklı yetişkinliği esnasında o içinde gördüğü eksik parçayı çevresindeki onu seven ve sayan kişileri sömürerek, kendini tatmin etmeye çalışır ardından ise benim öz güvenim yüksek diye dolaşır etrafta ama aslında sadece aciz gözükür.

Demek istediğim, eğer karşınıza egosu yüksek bir kişi çıkarsa ona kendinizi anlatmaya çalışmayın çünkü ne yaparsanız yapın ‘’ben’’ demeye ve doğru bildiği ama aslında yanlış olan ne varsa onu uygulamaya devam eder. Bu durum kendinizi yıpratmaya ve üzmekten başka bir şey yapmaz. Öz güven sahibi olmak iyi bir şeydir ama ego ile arasındaki farkı eğer ayırt edemiyorlarsa bir profesyonele gözükmekten yanayım. Bu yazıyı yazma gereği duydum sebebi ise maalesef çevremizde ego ile öz güveni ayırt edemeyecek çok fazla insan var , o yüzden yazıma çok sevdiğim bir cümle ile bitirmek istiyorum. Düşüncelerin neyse hayatın da odur. Hayatın gidişini değiştirmek istiyorsan düşüncelerini değiştir.

Deniz Naz Deniz

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.