Nihai Anlaşma, Karşılıklı Tanımayı Kapsamalıdır

Başbakan Avdullah Hoti, Kosova-Sırbistan diyalogu müzakerelerinin yeniden başlatılması için yapılan video konferans toplantıdan sonra basına konuştu.

Başbakan Avdullah Hoti yapılan her toplantıda kendisinin, Kosova platformunun,  karşılıklı tanınma ve iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesi olduğuna vurgu yaptığını ifade etti.

Kosova-Sırbistan diyalogunun tartışılacağı Perşembe günü Brüksel’de bir toplantının daha düzenleneceğini açıklayan Hoti, “Diyalogun alternatifi yok ve Sırbistan ile olan sorunları ancak diyalog yoluyla çözebiliriz. Diyalog platformunu teklif ettim, bu sürece sadece karşılıklı tanıma ve iki ülke arasındaki ilişkilerin tam normalleşmesi için giriyoruz.” dedi.

Başbakan, prensip olarak, önümüzdeki ay Perşembe günü Brüksel’de yapılacak olan bir sonraki toplantı için diyaloga ara verildiği 20 aydan sonra düzenlenen ilk toplantıda bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

“Devlet konumumuzu takdim ettik ve Kosova devletini korumak ile yalnızca iki ülke arasındaki karşılıklı tanıma sonrasında gelen ilişkilerin normalleşmesini sağlamak için herhangi bir diyalog masasına oturmaya hazırız. Sadece iki ülke arasında karşılıklı tanıma anlamına gelen diyalogun şimdi son aşamasına girdik.
Ben bunu bu şekilde görüyorum ve bu şekilde olacak, çünkü bu diyalog sürecinde ilişkilerin karşılıklı tanınması ve normalleştirilmesi dışında başka bir seçenek yok.” dedi diğerleri arasında Başbakan Hoti basın toplantısında.

Kaynak: Kosova Haber

Yeni Sayı
Yeni nesil medya

Son yazılar

Beyrut patlaması ile ilgili açıklama: Ölü sayısının artmasını bekliyoruz

Tarihi karışıklık ve savaşlarla dolu olan Lübnan'ın başkenti Beyrut dün akşam saatlerinde şiddetli patlamalarla adeta sarsıldı... Beyrut'taki liman bölgesinde bulunan bir depodaki 2.750 tonluk...

ERKEN DOĞUMA ZORLANMIŞ KONTROLLÜ DARBE!

Esasında 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin erken doğuma zorlanmış kontrollü bir darbe olduğu değerlendirmesini ilk kez Okan Müderrisoğlu’nun 1 Ağustos 2020 tarihli Sabah...

Birlik ve Beraberliğin Güçlendiği, Paylaşma ve Dayanışma Duygularının Pekiştiği Bayramınız Kutlu Olsun

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, dünyayı etkisi altına alan küresel salgınının gölgesinde kutlanacak Kurban Bayramı’nın hayırlara...

Güney Kıbrıs’tan Putin’e Türkiye çağrısı!

Güney Kıbrıs'ın lideri Anastasiadis'in, Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşerek Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları konusunda yardım istediği bildirildi.Güney Kıbrıs’ın Sözcüsü Kyriakos Koushos, Anastasiadis’in telefonda...

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz