Dünya

NATO, Ukrayna’yı “Gelişmiş Fırsatlar Ortağı” olarak tanıdı

0Puanlar

NATO‘dan Ukrayna’ya, “Geliştirilmiş Fırsatlar Ortağı” statüsü verildiği açıklandı.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), 12 Haziran 2020 tarihinde Ukrayna’yı “Gelişmiş Fırsatlar Ortağı” olarak tanıdı.

NATO’dan yapılan açıklamada, bu statünün; “Ukrayna’nın NATO’nun müttefik operasyonlarına ve misyonlarına önemli katkılarda bulunan ortaklar ve işbirlikleri arasındaki işbirliğini sürdürmeyi ve derinleştirmeyi amaçlayan NATO’nun “Ortak Birlikte Çalışabilirlik Girişimi’nin bir parçası.” olduğu kaydedildi.

Ayrıca, Ukrayna’nın bir NATO ortağı olarak Ukrayna, Afganistan ve Kosova dahil Müttefik operasyonlarının yanı sıra NATO Müdahale Gücü ve NATO tatbikatlarına da asker sağladığı belirtilerek, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik güvenliğine olan bağlılığını gösteren bu önemli katkılara müttefiklerin çok değer verdiği vurgulandı.

Açıklamada, Gelişmiş Fırsatlar Ortağı olarak Ukrayna’nın bu tür katkılarının sürdürülmesine yardımcı olmak için özel olarak hazırlanmış fırsatlardan yararlanacağının altı çizildi. Öte yandan, bu statünün Ukrayna’ya NATO üyeliği garantisini sağlamadığı belirtildi.

NATO’nun bu kararını memnuniyetle karşılayan Ukrayna Hükumeti’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, bu statünün NATO üyesi ülkelerle, NATO’nun ortağı olan ülkeler arasındaki iş birliğini arttırdığı ifade edildi.

Açıklamada, bu statünün Ukrayna’ya, NATO’nun operasyonlarının planlamasına katılma ve NATO’nun bütün tatbikatlarına erişim imkanı sağlayacağı belirtildi.

NATO, Genişletilmiş Fırsatlar Ortaklığı programını, 2014 yılında uygulamaya koydu. Şu anda, Ukrayna dışında, Avustralya, Finlandiya, İsveç, Gürcistan ve Ürdün genişletilmiş fırsatlar ortaklığı statüsüne sahip.

Ukrayna, 2019 yılında NATO ve AB üyeliği hedefinin bir ulusal hedef olduğu hükmünü Anayasa’ya eklemişti.

Ukrayna’ya NATO’nun Geliştirilmiş Yetenekler Programı üyeliği verildi

Kaynak: QHA

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir