DOLAR

32,2990$% -0.04

EURO

35,0217% 0.22

STERLİN

41,5545£% 0.26

GRAM ALTIN

2.401,87%-0,53

ONS

2.310,42%-0,61

BİST100

10.421,76%2,52

BİTCOİN

2193282฿%-0.16117

a

Moğolların İstihbarat Teşkilatı

Moğolların İstihbarat Teşkilatı
0

BEĞENDİM

Cengiz Han’ın İstihbarat Teşkilatı

Cengiz Han, 1206 yılında Moğol Devletini kurduktan sonra çok hızlı bir şekilde devletinin sınırlarını büyütmeye başladı. Moğolların bu kadar hızlı büyümesini sağlayan bazı etkenler vardır. Bunlardan biri Cengiz Han’ın kurmuş olduğu istihbarat teşkilatıdır.

Moğol İstihbarat Teşkilatı, Moğolların Çin’den Avrupa’nın içlerine kadar çok hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamıştır. Moğollar çok iyi işleyen bir haberleşme sistemine sahiptiler. Moğollar herhangi bir bölgeye sefer düzenlemeden önce o bölge hakkında bilgi almaya çok önem göstermişlerdir. İşgal edecekleri bölgeyle alakalı askeri, siyasi, ekonomik ve sosyal konularda bilgi toplarlardı. Moğol istihbaratçılar bilgi toplarken tacirlerden, casuslardan ve elçilerden faydalanmışlardır. Belirli kişileri ve kurumları takibe alır, onlarla ilgili öğrendikleri her bilgiyi devlet merkezine ulaştırırlardı. Moğolların hedef aldığı önemli unsurlardan biri de taraf değiştiren ve devşirilen yerel unsurlardır. İstihbaratçıların dışında Moğol askerleri de istihbarat faaliyetlerine katılmışlardır. Öncü birlikler, keşif birlikleri, gözcü birlikler ve kılavuzlar düşman ülkelerin askeri adımlarını takibe alır ve ona göre plan yaparlardı. Moğollar, istihbarat faaliyetlerinin kusursuz bir şekilde işleyebilmesi için kendilerine özel bir iletişim sistemi geliştirmişlerdir. Yam adı verilen bu sistem toplanan bütün askeri ve siyasi istihbarat bilgilerinin posta sistemi sayesinde hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlamıştır. Sistemin işleyişini sağlayan birlik ise oklu habercilerdir. Bu haberciler kendilerine ulaştırılan bilgileri gizli yollarla devlet merkezine ulaştırırlardı.

Moğol İstihbarat Teşkilatı, Moğolların çok hızlı bir şekilde dünya hâkimiyetini ele geçirmelerini sağlamıştır. Bu teşkilat uzun bir süre boyunca Moğollara hizmet vermiş, devletin bölünmesiyle ortadan kalkmıştır. İstihbarat faaliyetlerinin zayıflaması, Moğolları çöküşe götüren etkenler arasındadır. Cengiz Han öldükten sonra da devlet, oğulları arasında paylaştırılmıştır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.