Ekonomi

Marjinal Fayda Nedir

0Puanlar
Bir ürünün ya da hizmetin bir ek birim alınması ya da satılması sonucu elde edilen faydayı marjinal fayda terimi ile ifade ederiz. Örneğin, bir ürünün ilk birimini satın alan bir kişi için o ürünün tüm faydalarını elde etmiş olacaktır.

Bir ürünün ya da hizmetin bir ek birim alınması ya da satılması sonucu elde edilen faydayı marjinal fayda terimi ile ifade ederiz. Örneğin, bir ürünün ilk birimini satın alan bir kişi için o ürünün tüm faydalarını elde etmiş olacaktır. Ancak, ikinci birimini alan bir kişi için ilk birimdeki faydaların yanı sıra ek bir fayda da elde edecektir. Bu ek fayda, marjinal faydası olarak adlandırılır. Marjinal fayda, genellikle bir ürünün ya da hizmetin ilk birimlerinin satılması sırasında yüksek olur ve ilerleyen birimlerin satılması sırasında düşer.

Marjinal Fayda Nasıl Hesaplanır

 

Bir ürünün ya da hizmetin bir ek biriminin satılması sonucu elde edilecek toplam faydadan, bir ürünün ya da hizmetin bir ek biriminin satılmasının maliyeti çıkarılarak hesaplanır. Örneğin, bir ürünün bir ek birimi için toplam fayda 100 dolar olsun ve satılmasının maliyeti de 50 dolar olsun. Bu durumda, marjinal fayda 50 dolar olur. Matematiksel olarak, marjinal fayda şu şekilde hesaplanır:

Marjinal fayda = Toplam fayda – Maliyet

Bu formül, bir ürünün ya da hizmetin bir ek biriminin satılması sonucu elde edilecek net faydayı ifade eder.

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir