Türk Dünyası

“Libya halkı, başına yağan füzelerden Türkiye sayesinde kurtulduğunu biliyor”

0Puanlar

Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani, Türkiye’nin Libya’nın yanında yer almasına katkı için destek gösterileri düzenlenmesi çağrısı yaptı. Müftü Giryani, “Libya hükumetinin Türkiye’nin Libya’ya yardımı nedeniyle karşısına çıkan koalisyona yönelik duruşunu takdir etmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Sadık el-Giryani, Libya’da katıldığı yerel bir televizyon programında da konuşarak Libya içindeki sivil ve toplumsal tüm unsurların, Türkiye’nin Libya ile iş birliğini destekleyen kalabalık gösteriler düzenlemesi ve tüm bu unsurların yayınlayacakları açıklamalarla bu iş birliğine katkı sunması çağrısı yaptı.

Benzer haber: Türkiye’nin Libya’daki artan etkisi, ABD-Rusya hattını hareketlendirdi: Libya’da neler oluyor?

Giryani, “Trablus halkı 2-3 ay öncesine kadar neler yaşadığını, her gün başlarına füze yağdığını, sürekli korku içinde olduklarını ve bu durumdan çıkmalarına kimin yardımcı olduğunu biliyor. Bu nedenle hakkın, sahibine teslim edilmesi ve kalabalık gösteriler düzenlenmesi gerekir.” diye konuştu.

Giryani, Türkiye’nin Libya ile ittifakının meşru ve hukuki olduğunun altını çizerek, ülkedeki gayrimeşru müdahalenin Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerden geldiğini ve asıl kınanması gereken ülkelerin bunlar olduğunu kaydetti.

Rusya’nın desteklediği Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Nisan 2019’da başkenti silah zoruyla ele geçirmek için milislerine saldırı emri vererek ülkesini şiddete boğmuştu.
Aradan geçen 14 aylık süre içinde Libya ordusu, başkentin tamamını ve ülkenin batısındaki temel ekonomik ve demografik alanları Hafter milislerinden arındırmıştı.

Kaynak: QHA9

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir