Dünya

Koronavirüste dünyada son 24 saat

0Puanlar

Çin’de ortaya çıkarak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs ölüm saçmaya devam ediyor. Dünya genelinde, koronavirüs bulaşan kişi sayısı 700 bini aşarken, can kaybı da 33 bini geçti.

SALGINDA ÖLÜMLERİN MERKEZ ÜSSÜ: İTALYA

Salgında en fazla can kaybının yaşandığı İtalya’da, ölü sayısı 756 artarak 10 bin 779’a ulaştı. Ülkede Kovid-19 bulaşanların sayısı da 97 bin 689’a çıktı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, belediyelere ve ihtiyaç sahiplerine maddi yardım yapılacağını açıkladı

KORONAVİRÜSÜN ÇIKIŞ NOKTASI ÇİN’DE DURUM: ÇİN GERÇEK RAKAMLARI GİZLİYOR MU?

Çin’de salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı, resmi makamların bildirdiğine göre 3 bin 300’e, vaka sayısı da 81 bin 439’a ulaştı.

Öte yandan, Çin’de salgınla ilgili açıklanan rakamlar halkın tepkisine yol açtı. Çin’in verdiği “resmi” rakamları da sorgulatır hale getirdi. Çin’de halkın tepkisi, yönetimin “sıfır virüs” yalanını ortaya çıkardı. İlk ayaklanma yeni koronavirüs Covid-19’un çıkış merkezi olan Çin’in Hubei eyaleti ile Jiangxi eyaletini birbirine bağlayan Daula Nehri köprüsü üzerinde 25 Mart 2020’de meydana geldi.

AB’DEN SURİYE’YE ÇAĞRI

Suriye’de Kovid-19 nedeniyle ilk ölümün yaşandığını ve vaka sayısının 9’a yükseldiği duyuruldu.

Avrupa Birliği (AB), salgın nedeniyle Suriye’de acil ateşkes çağrısı yaptı.

İSPANYA

İspanya’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, 838 artışla 6 bin 528’e yükselirken, vaka sayısı ise 78 bin 797’ye çıktı.İran’da 35 günlük bebekte virüse rastlandı.

İRAN’DA 35 GÜNLÜK BEBEK HAYATINI KAYBETTİ

Can kaybının 2 bin 640, vaka sayısının ise 38 bin 309’a yükseldiği İran’da, Rezevi Horasan Eyaleti’ne bağlı Günabad ilçesinde, 35 günlük bir bebekte Kovid-19 tespit edildi.

ABD, KOVİD-19 VAKASINDA DÜNYADA BİRİNCİ

ABD’de hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 191’e çıkarken, dünyada Kovid-19 vaka sayısında ilk sırada yer alan ülkede, bu sayı 124 bin 686 olarak kaydedildi.
ABD’nin Los Angeles şehrinde, Kovid-19 belirtileriyle başvurduğu sağlık ocağından “sigortası olmadığı” gerekçesiyle geri çevrilen genç hayatını kaybetti.

BİRLEŞİK KRALLIK

Kovid-19 testi pozitif çıkan Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson‘ın, salgına ilişkin “işlerin iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğine” yönelik uyarılarının olduğu mektup, 4 hafta içinde 30 milyon haneye ulaştırılacak. Birleşik Krallık’ta salgında ölenlerin sayısı, 24 saatte 209 artarak 1228’e ulaştı, vaka sayısı 17 bin 89 oldu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun iki hafta önce Kovid-19 tespit edilen eşi, sağlığına kavuştu.Avustralya’da Kovid-19 hastaları evden izlenecek

Avusturya’da vaka sayısı 8 bin 536’ya, hayatını kaybedenlerin sayısı da 86’ya yükseldi.
Ülkede, önlemler kapsamında cami ve ibadethanelerin kapalı olması nedeniyle, kamu yayın kuruluşu Avusturya Radyo ve Televizyonu’nda ilk kez Müslümanlara yönelik dini içerikli program yayımlandı. Almanya’da “Temel Dini Bilgiler” ve “Kur’an-ı Kerim” dersleri uzaktan eğitim sistemiyle verilmeye başladı.

(QHA)

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir