Türk Dünyası

Körfez Arap Ülkeleri İş birliği Konseyi’nden Çin’e destek!

0Puanlar

Körfez Arap Ülkeleri İş birliği Konseyi, Çin’in Uygur Müslümanlarına yönelik zulmüyle alakalı inanılması zor bir açıklama yaptı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Nayef Falah Al-Hajraf’ın, geçen hafta Çin’de Çin Komünist Partisi yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerde, “Pekin yönetiminin Tayvan, Xinjiang ve insan haklarıyla ilgili konulardaki meşru tutumlarına güçlü desteğimizi ilan ediyoruz” dediğini belirtti.

MÜSLÜMANLARIN KATLEDİLMESİ “İÇ MESELE” OLAMAZ

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, hafta sonu gazetecilere yaptığı açıklamada, KİK Genel Sekreteri’nin, Pekin hükümetinin Uygur Müslümanlarına yönelik zulmü için “iç mesele” ifadesini kullandığını da söyledi.

KİK, ÇİN’İN GÖZÜNE GİRMEYİ BAŞARDI

 

Suudi medyasına yansıyan haberlere göre, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Nayef Falah Al-Hajraf’ın Çin ziyareti, KİK üyeleri ile Pekin arasındaki ekonomik ve güvenlik ilişkilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Merkezi Riyad’da bulunan KİK, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşuyor.

Analistler, ticari ve ekonomik bağları geliştirmenin yanı sıra, Çin’in Orta Doğu’daki anlaşmazlıkları ve çatışmaları çözmede KİK monarşilerine destek sözü verdiğini söylerken, Newlines Enstitüsü kıdemli analisti Nicholas Heras, “Çin, güçlü ve stratejik bir aktör olarak Orta Doğu’da yavaş ama istikrarlı bir şekilde etkinliğini arttıracağının sinyalini verdi” değerlendirmesinde bulundu.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ DİN KISITLAMASI

 

Çin, Doğu Türkistan’da İslam karşıtı terör politikaları uygulamaya başladığından bugüne kadar 16.000’e yakın cami yıkıldı veya haritadan silindi.

Kültür yıkımından sağ kalan camilerin bazıları Bar, turizm cazibe merkezi iş yerleri ve atölye hatta tuvalete dönüştürülmüş Çinlilerin kullanımına sunulmuş vaziyette. Ayrıca tüm dini faaliyetler tamamen yasaklandığı gibi insanlar İslam’dan vazgeçmeye zorlanıyor.

İşkence kamplarında binlerce dini ulema şehit edildi ve sırf dini vecibeleri yerine getiren milyonlarca Müslüman hala işkence görüyor.

Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, işgalci Çin hükümeti Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında en az 1 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak rızası dışında kapatıldığını gösteriyor.

Şu ana kadar BM yetkililerinin ve uluslararası örgütlerin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini sürekli olarak reddeden Çin, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin vermiş gibi yapıyor.

 

Kaynak: Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan press

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir