Türk Dünyası

KIRGIZİSTAN’IN BAŞKENTİ BİŞKEK’TE PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR!

0Puanlar

Kırgızistan’da 4 Ekim’de 16 siyasi partinin katılımıyla düzenlenen olağan parlamento seçimlerine muhalefetin tepkisi devam ediyor. Meclise girdikleri açıklanan Birimdik, Mekenim Kırgızistan, Kırgızistan ve Butun Kırgızistan partilerinin dışında kalan 12 muhalif parti, seçim sonuçlarını protesto için Ala-Too Meydanı’nda bir miting düzenledi. Güvenlik güçleri, miting alanındaki kalabalığın gittikçe büyümesi nedeniyle dağılmaları için uyarıda bulundu. Polis, uyarılarına rağmen dağılmayan eylemcileri, göz yaşartıcı gaz, plastik mermi, yüksek ses bombası ve tazyikli su ile dağıttı.

Polisin müdahaleleri sonucu Ata-Meken Partisi milletvekili Janarbek Akayev ve eski Ekonomi Bakan yardımcısı Eldar Abakirov’un da aralarında bulunduğu 120 kişi hastaneye kaldırıldı. Bişkek sokaklarında gösteriler hala devam ederken göstericiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve parlamentoyu işgal etti.

Bir grup göstericinin ise siyasi suçluların yattığu cezaevine doğru yöneldi.Göstericiler daha sonra işgal ettikleri cezaevinden eski cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i çıkardı.

Öte yandan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, tüm parti başkanlarını yarın saat 11’de görüşmeye çağırdı.

(QHA)

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir