Türk Dünyası

Kanal İstanbul’un olumsuz etkilediği Kırım Tatar mahallesi: Şimdiden 250 hane terk etti

0Puanlar

Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı İstanbul Arnavutköy’deki Sazlıbosna Mahallesi, Kanal İstanbul Projesi’nin olumsuz etkilediği bölgelerden biri oldu. Proje ile 970 bin 300 metrekarelik verimli arazi imara açıldı. İmar nedeniyle köylünün yerinden edilme endişesi artarken, mahallenin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Kanal İstanbul’un çevresi için hazırlanan imar planının açıklanmasıyla bazı isimlerin satın aldığı araziler için çıkan imar izinleri gündeme oturmuştu. Kanal İstanbul Projesi’ne en yakın mahallelerden biri olan İstanbul Arnavutköy’e bağlı Sazlıbosna’da, verimli toprakların imara açılmasıyla yaklaşık 250 hane köyü terk etti.

Proje ile 1862 yılında Kırım’dan sürgün edilerek Sazlıbosna Köyü’ne yerleştirilen Kırım Tatar asıllı sakinleri yakından ilgilendiren ve mera olarak kullanılan 970 bin 300 metrekarelik parsel imara açıldı. Aynı arazi bir süre önce Maliye Hazinesi’ne sonra da TOKİ’ye devredildi. Son olarak Kanal İstanbul planlarında da imara açılıp konut-ticaret alanı ilan edildi.

Sazlıbosna Mahallesi (Köyü) sakinleri, projenin kiminin evinden kiminin de verimli topraklarından geçmesi nedeniyle son derece endişeli. Maliyetlerin karşılanacağı söylense de onlar mağdur olma korkusu içinde. Bölgedeki köylünün geçim kaynağı toprak iken; mera olarak kullanılan alanlar imara açılarak yok olursa üretim de durma tehlikesiyle karşı karşıya kalınacak.

Kaynak: QHA

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir