Köşe Yazıları

Kalıplaşmış Zihniyet

0Puanlar

Dün gece instagramda gezinirken yayınlanan bakamadığım bir videoya, haberi okurken de tüylerimi diken diken eden bir haber ile karşılaştım. Hatay’da sokak köpeklerini evine alıp tecavüz eden bir adamın haberiydi.

Küçük bir köpekle kendini tatmin ettiğini zanneden bu şahıs maalesef yakalandığı için kaçtı ama yakalandığında ise sadece para cezası ile kurtulacak. Çünkü hayvan hakları ile ilgili güçlü bir yasa yok maalesef. Sosyal medya çalkalanmış durumda, bu tarz insanların cezasını çekmesi için kaç hayvanın eziyet görmesi lazım? Aslında hapis cezası değil hastaneye kapatılması gereken bu insanlar cezalarını çekemedikçe daha çok böyle haberler çıkmaya devam edecek.

Daha öncede dediğim gibi hayvanlar bebek gibidir ortalama 15 yıl boyunca bir bebeğe bakmak gibi düşünün onu besliyor, oynuyor , sevginizi veriyorsunuz. O ise karşılık olarak size sadık kalıyor sizi zarar vermiyor. Empati kurmanızı istiyorum o köpeğin yerinde 5 yaşında bir kız çocuğu olsaydı sadece haberi sosyal medyada mı kalırdı yoksa tüm ülke ayaklanır mıydı? Her canlı güzel, iyi bir yaşamı hak eder.

Şimdi ağır konuşacağım…. Kendi yaşam tarzlarımızı değiştirip mahvettiğimiz bu toprakları , doğanın bize sunduğu imkanları da değiştirip mahvettik. Canlılardan güçlü olduğumuzu daha akıllı olduğumuzu iddia edip onları sömürmekten, kullanmaktan yeri geldiğinde ise eziyet etmekten gocunmadık. Bizi insan yapan duygulardan kurtulup çevremizde bulunan her şeyden üstün tuttuk sanki çok zekiymişiz gibi sorunları hakaret ve şiddetle çözmeye başladık. İnsanlığını yitirmiş bir grup kişi ise  bu durumu bir adım üste çıkartıp hayvana, kadına, çocuğa  eziyet edebileceğini düşünüyor. Yazının başında da dediğim gibi tüylerim diken diken her ne kadar yumuşatarak anlatmaya çalışsam da aslında söylemek istediklerimin üçte birini bile anlatamadım. Söyleyecek sözün sonuna geldim sanırım kalıplaşmış zihniyeti değiştirmek bir balığa şiirin ne olduğunu anlatmaktan daha zor.

Deniz Naz Deniz

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir