İspanya sandık başında!

İspanya’da erken genel seçimler için oy verme işlemi sabahın erken saatlerinde başladı.

İspanya’da vatandaşlar erken seçim için  oy kullanmak üzere sandık başına gitti. Oy kullanma işleminin yerel saatle 09.00’da başladı. Sandıkların kapanma saati 20.00. İspanya’da Nisan ayından beri yapılan 2. genel seçimlerde 5 parti çekişiyor.
Başbakan Pedro Sanchez’in liderlik yaptığı Sosyalist İşçi Partisi, son seçimlerde çoğunluğu sağlayamadı fakat yine de avantajlı olduğu belirtiliyor. Vekaleten başbakanlık yapan Pedro Sanchez, 28 Nisan’daki seçimlerden sonra parlamentoda yapılan ikinci tur güven oylamasında kazanamamıştı. Sosyalist İşçi Partisi lideri güven oylamasını kaybetmesinden sonra, asgari ücretlerin yükseltilmesi gibi dikkat çeken yenilikler yaptı. Sanchez, son genel seçimler için ise daha iddialı ve yapısal söylemlerde bulundu. Eğitim sistemini yenilemek, ötenaziyi yasal hale getirme, iş gücü piyasası düzenlemelerini değiştirmek Sanchez’in seçim vaatlerinden bazıları. Sanchez, ayrıca ülkede büyük bir siyasi krize yol açan Katalonya’daki gerginliği azaltma çabalarıyla da avantajlı görülüyor.
Sağ görüşlü Halk Partisi  lideri 38 yaşındaki Pablo Casado, gelir vergileri ve kurumlar vergisini düşürmek gibi vaatler verdi. Katalonya’daki bağımsızlık protestoları konusunda sert duruşunu sürdüren Casado, Sanchez’in Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Quim Torra ile görüşmesini “Küçük düşürücü ve utanç verici” olarak değerlendirmişti.
Liberal görüşlü Vatandaşlar Partisi’nin 40 yaşındaki lideri Albert Rivera, serbest piyasa ekonomisi çalışmaları yapıyor. Rivera, Katalonya’da yürüttüğü bağımsızlık karşıtı kampanya ile ön planda. Rivera, Katalonya’nın özerkliğini durdurma ve Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Torra’yı görevinden almak istediğini açıkladı.
Sol parti Podemos lideri 41 yaşındaki Pablo Iglesias, eğitim ve sağlık gibi kamu hizmetlerine yatırım yapma ve sosyal hakları korumaya odaklanan vaatler açıkladı. Iglesias, seçim sonucunda herhangi bir partinin çoğunluğunu sağlayamaması  Sanchez ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu belitti.
Aşırı sağ görüşlü Vox Partisi lideri Santiago Abascal da yasal göçmenlerin suç işlemesi durumunda yasal sınır dışı edilmesi, yasa dışı göçmenlerin ise ülkeye girişini engelleme vaadi sunuyor.

Yeni Sayı
Yeni nesil medya

Son yazılar

Stratejik müttefike, ekonomi tavsiyesi!

ABD’de rekor işsizlik oranlarıyla birlikte ekonomide ardı ardına iflaslar yaşanıyor. Bir yandan ırkçılık karşıtı gösteriler, öte yandan Kovid-19 salgınıyla başı dertte olan Trump’ın kasım...

İKTİDARIN ÜSTLENDİĞİ ROL TAŞERONLUKTUR

İktidarın işi gücü din istismarı! Ama bu normal; çünkü çağdışı “Siyasal İslamcı” ideolojiye ve “Yeni Osmanlı” hayaline sahip bir zihniyetin din istismarından, kan, kin,...

Gıdaların raf ömrünü uzatan projeleri ile Türkiye ikincisi oldular

İstanbulTÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında, Kültür Koleji Fen Lisesi, kimya dalında, ‘Kitosan Kurkumin ve Zeytin Yaprağı Ekstraktı Katkılı Anti-bakteriyel Yenilebilir Gıda Ambalajı’ konulu projeleriyle Türkiye...

Nihai Anlaşma, Karşılıklı Tanımayı Kapsamalıdır

Başbakan Avdullah Hoti, Kosova-Sırbistan diyalogu müzakerelerinin yeniden başlatılması için yapılan video konferans toplantıdan sonra basına konuştu.Başbakan Avdullah Hoti yapılan her toplantıda kendisinin, Kosova platformunun, ...

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz