İran’ın düşürdüğü Ukrayna yolcu uçağının kara kutusu Fransa’ya gönderildi

İran, 8 Ocak’ta Tahran’da füzeyle vurulan Ukrayna’ya ait yolcu uçağının kara kutusunun incelenmek üzere Fransa’ya gönderildiğini duyurdu.

İran’ın Hukuk ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Baharvend, “Kara kutu, İran Sivil Havacılık Kurumu yetkilileri ve bir yargıç gözetiminde Paris’e nakledildi.” dedi.

Baharvend, uçağın kara kutusunun incelenme işlemlerinin pazartesi günü başlayacağını belirterek, İran’daki ekipman eksikliği nedeniyle yaklaşık 7 aydır açılamayan kara kutunun açılması için iş birliği yapan Fransa hükumetine teşekkür etti.

İran hava savunma sistemleri tarafından Ukrayna yolcu uçağının vurulduğu anları gösteren video ortaya çıktı. New York Times, Ukrayna’ya ait yolcu uçağının İran füzesi ile düşürüldüğü anları gösteren videoyu yayınladı.

İran’dan “düşen uçağın füzeyle vurulduğu” iddialarına yalanlama

İngiltere Başbakanı: Elimizde Ukrayna uçağının İran tarafından düşürüldüğüne dair bilgi var

Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kimse kurtulamamıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken, “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından fırlatılan 2 füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü savunmuştu.

İran Sivil Havacılık Kurumunun yayımladığı raporda ise uçağın düşürülmesinin, “görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı” insan hatasından kaynaklandığını yönünde idi.

Raporda, “Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde ‘kuzey yönü’ tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır.” denildi.

Zelenskiy, düşürülen uçak için tazminat ve resmi özür istedi

İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce ABD’nin Irak’taki üslerine füze saldırısı düzenlemişti.

Kaynak: QHA

Yeni Sayı
Yeni nesil medya

Son yazılar

Ekonomide ‘pik’ mi, yoksa ‘dip’ mi?

Cumhurbaşkanı T. Erdoğan, Türkiye’nin kredi notunu bugüne kadar görülen en düşük seviye olan “B2 ve görünümünü ise Negatif - Yatırım yapılamaz” olarak açıklayan Moody’s’e...

‘Amma da başarılıyız’ lobisi yine üzülecek…

B. Albayrak geçen gün, “…battık, bittik lobisi yine üzülecek… durmak yok yola devam…” demiş. Kimi kastettiğini bilmiyoruz elbette. Kapkara bir tablo çizerek, adeta kriz tellallığı...

NEDİR BU ADAM-DER?

12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbeleri döneminde, solcu oldukları gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atılmış askerlerin kurduğu bir dernektir ADAM-DER. Açılımı ise “Askeri...

AB Komisyonu: Kırım’ın işgali nedeniyle Rusya ile diyalog kurmak imkansız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Kırım’ın işgalinden dolayı AB ile Rusya arasındaki stratejik diyaloğun yeniden başlamasının imkansız olduğunu söyledi. AB ile Rusya arasındaki...

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz