Türk Dünyası

ERMENİSTAN’IN KANLI SALDIRILARIYLA KATLETTİĞİ AZERBAYCANLI SİVİL CAN KAYBI 41’E YÜKSELDİ

0Puanlar

Ermenistan’ın saldırıları sonucu 27 Eylül 2020’den bu yana hayatını kaybeden Azerbaycanlı sivil sayısı 41’e yükseldi.

Ermenistan’ın, ateşkese uymayıp artırarak Azerbaycan yerleşim birimlerine top ve füzelerle gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle yaşamını yitiren sivil sayısı 41’e, yaralı sayısı 205’e çıktı.

AZERBAYCAN BAŞSAVCILIĞI 15 GÜNDÜR YAŞANAN KAYIPLARI AÇIKLADI

Azerbaycan Başsavcılığı, bugün 27 Eylül’den 12 Ekim 2020’ye kadar Ermenistan’ın saldırıları sonucu meydana gelen can ve mal kayıplarını açıkladı.

41 AZERBAYCANLI SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

Açıklamaya göre, iki haftalık süreçte 41 Azerbaycanlı sivil yaşamını yitirirken 205 sivil de yaralandı.
Ermenistan’ın saldırılarında 1165 ev, 57 apartman, 146 kamu binası kullanılamaz hale geldi.

ATEŞKESİ İHLAL EDEN ERMENİSTAN, AZERBAYCAN’IN GENCE KENTİNİ VURDU!

Ermenistan ordusunun, 10 Ekim 2020’de başlatılan ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerine saldırmaya devam ettiği, Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği, 34 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

Dün Azerbaycan Savunma Bakanlığından ateşkes ilanından sonra yapılan açıklamada Ağdam ve Terter illerine Ermenistan ordusunca ateş açıldığı bildirildi. Bugün ise Azerbaycan Başsavcılığının yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan tarafından fırlatılan füzelerin, Gence kentinde sivillerin oturduğu meskenlere isabet ettiği kaydedildi.

Azerbaycan Başsavcılığı son bilgileri aktardıkları bir açıklama yayımlayarak; 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 kişinin yaralandığını, roketlerin Gence’nin merkezindeki bir apartman binasını vurduğu için, zarar görenlerin sayısının henüz belirlenemediğini bildirdi.

ATEŞKESE RAĞMEN SALDIRAN ERMENİSTAN ORDUSU PÜSKÜRTÜLDÜ

Bakanlığın Twitter hesabı üzerinden 11 Ekim 2020’de yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın 2. büyük kentine düzenlediği füze saldırısında 7 kişinin öldüğü 33 kişinin yaralandığı bildirilmişti. Açıklamada yaralılar arasında çocukların da olduğu kaydedilmişti.

ERMENİSTAN’IN GECE DÜZENLEDİĞİ SALDIRILAR ÖNLENDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan güçlerinin kaybettikleri mevzileri yeniden işgal etmek için gece Hadrut ve Cebrail yönünde küçük gruplar halinde saldırı düzenlediği aktarıldı.

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun saldırıları önlediği, Ermenistan ordusuna ait 5 T-72 tankın, 6 D-20 ve D-30 obüs topunun, 5 mühimmat taşıyan kamyonun, 11 otomobilin, 3 Grad füze sisteminin, 5 Gvozdika kundağı motorlu obüsün, 8 hava savunma sistemi ve radar istasyonunun imha edildiği belirtildi.

Ermenistan güçlerinin panik içerisinde olduğu, 1’inci, 5’inci ve 9’uncu motorize piyade alaylarına bağlı askerlerin firar ettiği aktarıldı.

AZERBAYCAN, ERMENİSTAN’A AİT İHA’YI DÜŞÜRDÜ

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan diğer açıklamada ise bugün sabah saatlerinde Mingeçevir kenti üzerinde uçuş gerçekleştiren Ermenistan’a ait İHA’nın Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi.

Azerbaycan Başsavcılığı da Ermenistan ordusunun 04.00 civarında Mingeçevir’deki hidroelektrik santraline füze fırlattığını duyurdu. Füzelerin Azerbaycan birlikleri tarafından havada vurularak imha edildiği kaydedildi.

(QHA)

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir