Türk Dünyası

Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan toprakları

0Puanlar

Uluslararası hukuku hiçe sayan Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini oluşturan Karabağ’da işgalci pozisyonunu sürdürüyor.

Ermenistan ordusu, geçtiğimiz günlerde cephe hattı boyunca provokasyonlarda bulundu.

Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim yerlerine ağır silahlarla saldırılar düzenlendi. Saldırılarda şehit düşen siviller oldu.

Ermenistan’ın saldırılarının ardından gözler, bu ülke tarafından neredeyse 30 yıldır işgal altında tutulan ve kurtarılmayı bekleyen topraklara çevrildi.

İŞGAL EDİLEN TOPRAKLAR

Karabağ; Azerbaycanda Kür ve Aras nehirleriyle Ermenistan sınırları içinde bulunan Gökçe Gölü arasındaki dağlık bölge ile buraya bağlı ovalardan, Ağdam, Kelbecer, Laçin, Cebrail, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan yerleşim yerinden meydana geliyor.

Dağlık Karabağ ise yüzölçümü 18 bin kilometrekarelik Karabağın 4 bin 392 kilometrelik kısmını kapsarken, Hankendi merkez olmak üzere Şuşa, Ağdere, Hocavend, Hocalı ve diğer yerleşim birimlerinden oluşuyor.

DAĞLIK KARABAĞ’IN JEOPOLİTİK KONUMU

Bugün Azerbaycanın yüzde 20 civarındaki toprağının bulunduğu bu bölge, Ermenistan işgali altında bulunuyor.

Çeşitli yer altı kaynakları, altın ve bakır gibi madenlerin bulunduğu Dağlık Karabağ, Ermenistan ve İranı da kontrol edebilecek jeopolitik konumuyla ön plana çıkıyor.

LAÇİN’İN STRATEJİK ÖNEMİ

Laçin’de doğal zenginliklerin ve maden suyu kaynaklarının bolca bulunduğu biliniyor. Bölge, 18 Mayıs 1992de Ermeni güçler tarafından işgal edildi.

Dağlık Karabağı Ermenistana bağlayan yol üzerinde olması sebebiyle stratejik öneme sahip olan Laçinde hava saldırıları ve çatışmalar sonucunda çok sayıda ev yıkıldı, şehir yağmalandı, köyler yok edildi. 264 kişi şehit oldu.

ŞİFALI SU KAYNAKLARI, TARIM ALANLARI…

2 Ekim 1992de Hocavendi işgal eden Ermenistan güçleri, 13ü kadın 13ü çocuk olmak üzere 145 Azerbaycan Türkü’nü şehit etti. Hocavend’de işgal ile birlikte 1.723 ev yıkıldı.

Şifalı maden suyu kaynaklarıyla bilinen Kelbecer, 2 Nisan 1993de Ermeni güçleri tarafından işgal edildi. İşgal esnasında 511 Azerbaycan Türkü şehit edildi. Ermeni güçlerin 7 Temmuz 1993te işgal ettiği Ağdere, Dağlık Karabağın en önemli tarım merkezlerinden biriydi.

İŞGALİN MALİYETİ 320 MİLYAR DOLAR

Ermenistan ordusu, Azerbaycan Türklerine ait tarihi coğrafyada yer alan kültürel varlıklara da zarar verirken toplam 950 kütüphane, 44 mabet ve 9 mescit tahrip edildi.

Uluslararası hukuku da hiçe sayarak işgalini sürdüren Ermenistanın bölgede yarattığı maddi kaybın ise toplamda 320 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir