DOLAR

32,5546$% -0.02

EURO

34,8933% 0.02

STERLİN

40,6548£% 0.21

GRAM ALTIN

2.432,70%0,12

ONS

2.324,48%0,12

BİST100

9.645,02%-0,50

BİTCOİN

2168051฿%-0.45355

a

Elçibey, vefatının 20. yıl dönümünde dünyanın her yerinde anılacak!

0

BEĞENDİM

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Türk Dünyasının abide şahsiyetlerinden, Bağımsız Azerbaycan’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, vefatının yıl dönümünde Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde anılacak.

Türk dünyasının ve Azerbaycan halkının unutulmaz lideri Ebulfez Elçibey, vefatının 20. yıl dönümünde başta Türkiye’de; İstanbul, Ankara olmak üzere dünyanın bir çok yerinde çeşitli anma etkinlikleri ile anılacak.

Ebulfez Elçibey’in vefatının 20. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek anma programlarına ilişkin açıklama yapan Elçibey Vakfı, 21 Ağustos 2020 Cuma akşamı saat 20.30’da Ayasofya Camisinde Mevlid-i Şerif okutulacağını duyurdu.

İlgili haber: Türklüğün mümtaz şahsiyeti Ebulfez Elçibey, vefatının 19. yıl dönümünde anılıyor

Elçibey Vakfı tarafından yapılan bir diğer açıklamada, Ebulfez Elçibey’in vefatının 20. yıl dönümü olan 22 Ağustos Cumartesi günü saat 15.00’te Fatih Saraçhane Park’ında bir anma programı gerçekleştirileceği duyuruldu.

Elçibey’in vefatının 20. yıl dönümü kapsamında Ankara’da da bir anma programı düzenlenecek. Ankara’d yaşayan Azerbaycanlılar başta olmak üzere Türk dünyası temsilcilerinin öncülüğünde düzenlenen bir anma programı yapılacak.

Anma programı, Elçibey’in isminin verildiği Ankara Keçiören Belediyesi’ne bağlı Ebulfez Elçibey Parkı’nda 22 Ağustos 2020 tarihinde saat 17.00’de gerçekleştirilecek.

Programının organizasyon öncülerinden Azerbaycan Türkü Şeyda Nasibli, Kırım Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Tüm Türk dünyasını Elçibey’i anma programına davet eden Nasibli, şöyle konuştu:

“Elçibey’in ideolojisini kalbinde, ruhunda taşıyan herkes bu toplantıya davetlidir. Elçibey’in hakkının geçtiği herkesi, vefatı dolayısıyla düzenlediğimiz anma programına davet ediyoruz. Elçibey’in tüm Türk dünyasına bir hakkı geçtiğine inanıyoruz. O nedenle tüm Türk dünyasını anma programımıza davet ediyoruz.”

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilmesi planlanan anma toplantılarına ilişkin bir duyuruyayımlayan Birleşik Azerbaycan Teşkilatı YK Başkanı Agil Semedbeyli, şunları kaydetti:

“Büyük liderlere yas tutmak yok. İdeallerini yaşatmak ve gerçekleştirmek lazım!

Biz de Milli Hareketçiler Birliği (MHB) olarak bu amaçla 22 Ağustos 2020 Cumartesi günü Türkiye saatiyle 15.00’te, Azerbaycan saatiyle 16.00’da Türk-Turan sevdalısı Azerbaycan Eski Cumhurbaşkanı Elbulfez Elçibey’in vefatının 20. yılı dolayısıyla Türkiye’nin her tarafında A4 kağıdı üzerine ‘Elçibey’i Sevgiyle Anıyoruz’ yazarak 1 dakikalık saygı duruşunun ardından fikirlerini tekrar hatırlatacağız.

Turan Birliğinin kurulmasını isteyen herkesi dünyanın neresinde olursa olsun bize katılmaya davet ediyoruz. İstanbul’da 22 Ağustos Cumartesi saat 15.00’te Fatih Saraçhane Meydanı’nda Büyükşehir Belediyesi sol çaprazı karşısında Fatih Sultan Mehmet Han Heykeli önünde dostlarımızı bekleriz.”

Ebulfez Elçibey, Türk dünyasının ve Azerbaycan halkının unutulmaz lideri olarak saygı ve değer görmeye devam ediyor.

Mücadelesi, Türk dünyasına olan inancı, siyasi yaşamı ve bıraktığı eserleri ile Ebulfez Elçibey 20. yüzyılın en büyük devlet adamlarından ve ideologlarından biri. Elçibey, Azerbaycan’ın demokratik yolla seçilen ilk cumhurbaşkanıdır.

Ebulfez Elçibey, 7 Haziran 1992 tarihinde Ayaz Muttalibov’un kısa süren cumhurbaşkanlığının ardından, bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ikinci cumhurbaşkanı oldu. Yaşamı boyunca, Türk dünyasının birleşmesi ve kardeşliği için mücadele eden Elçibey, bu yönde “Bütün Azerbaycan Yolunda” isimli bir kitap da çıkarttı.

Elçibey, ömrü boyunca Türkiye ve Azerbaycan halklarının ve Türk coğrafyasının birliği yolunda mücadele eden abide bir şahsiyetti.

Ömrünü Türk dünyasının hür ve bağımsızlığına adayan Elçibey, bütün ömrünü Sovyet hakimiyeti altında bulunan halkların, istiklale ve hürriyete kavuşması için mücadele ile geçirdi.

Azerbaycan’da görevde olduğu süre boyunca Rus ordusunun Azerbaycan’dan çıkartılması, milli para birimi, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçilmesi gibi yeniliklere imza atmıştı. Türk dünyasının unutulmaz liderlerinden Elçibey, 22 Ağustos 2000’de tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Kaynak: QHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.