Köşe Yazıları

Edebiyat hayatımızın neresinde?

0Puanlar

‘ Yerleşmek için, çantasını ödünç bıraktığı lobiden aldı. Yukarı çıkmak üzere asansörü beklerken gözüne hemen orada bulunan kahverengi koltuk takımları çarptı. Bu takımlar demode olmasının yanı sıra epey de yıpranmıştı. Bir kısmına da akşam güneşinin yorgun ışıkları yapışmış kalmıştı. Koltuklardan yansıyan ışık lobide uhrevi bir hava oluşmasına sebep olacaktı ki genç çocuk asansörün geldiğini duyana dek gözünü koltuklardan ayıramadı. Sonra terk ettiği bozkırın yaldızlı altın başaklarını anımsadı.’

Yazımı, bazılarının çok duyup üzerine düşmeye yeltenmediği, kimileri için sadece ders niteliğinde, kimilerinin de ondan ayrı zaman geçiremediği sanat alanı olan edebiyata ayırmayı uygun buldum.

Ekonomik kaygılar, aile ilişkileri, siyasi çıkmazlar derken kendisine ‘zaman ayıramadığımız’ edebiyat bize neler sağlıyor bir bakalım.

Psikolojik çıkarımlar

Burada bir romanı, hikâyeyi vs. ele aldığımızda içerisindeki sosyal ilişkiler ve neticeleri, günlük hayatımızda fark edemediğimiz detaylara karşı farkındalığımızı artıracak. Sosyal yaşantımız içerisinde belli kalıplara koyduğumuz şahsiyetleri düşünce dünyası içerisinden ele aldığımızda birçok bilinmeyenle karşılaşıp yine sosyal hayatımızda buna göre çıkarımlar elde edebileceğiz. Bu sayede güçlü sosyal ilişkilerle aile-iş çevresinde doğru kararlar almamız kolaylaşacak.

Yalnızlığın ilacı

Yalnızlık, elbette birçok anlamlara karşılık gelebilir. Özellikle sosyal yaşantısındaki plastik ilişkilerden usanmış kişiler yalnızlıklarını edebiyatla doldurabilir. “İyi kitaplar okumak, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.” (Descartes) Özellikle sosyal medyanın ‘kişilikleri kopyalamasından’ ötürü bunalan insanlar şahsına münhasır insanlarla tanış olmak isteyebilir. Tam da bu noktada edebiyat çok zengin bir kaynak konumundadır.

Kolay yoldan tecrübe

Ele alınan konular; hayatın içerisinden kopmuş çıkarımlar, oturduğumuz yerden büyük tecrübeleri edinmemize olanak sağlıyor. Bu olanaklar iyi değerlendirildiğinde hayata karşı tutumlarımızı gözden geçirmemizi sağlayıp doğru adımlar atmamıza kapı aralıyor. Türüne göre seçme olanağımız olan tecrübeler…

Yolculuktur

Gerçek dünyanın dışında bizim ona kazandırdığımız anlamları düşündüğümüzde her zihnin bir dünyaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hele ki üretken ve yaratıcı bir zekâya sahipse o kişi bu dünyayı tanımamak büyük kayıp olur. Bu dünya da gezinmenin VIP bölümü ise okumaktır. Okurken kendimizi bulup yine kendimizi o dünyaya yerleştiriyoruz. Böyle düşündüğümüzde okumanın özgürlüğe olan yakınlığına da işaret etmek yerinde olur.

Özgürlüğe kapı

Sınırlı yaşantımız içerisinde hayatın bize çizdiği sınırlı alanlar sizce de sıkıcı değil mi? Özgürlüğe kapı olan edebiyatla tanışarak ufkunuzu genişletin derim. Açıları az olan yaşantımızı edebiyatın farklı fikirleriyle zenginleştirebiliriz.

Konudan konuya hayatı yorumlamak hiç kolay olmayabiliyor. Yetkin kişilerin fikirleri neden rehberimiz ve hayal dünyamızın parçası olmasın. Derinlikli bir konuyu kısıtlı alanımda anlatmaya odaklandım birçok konuya hiç değinemediğimin de farkındayım. Yazım umarım ufkunuzun gelişimine katkı sağlamıştır. Okuyun ve okutun buna çok ihtiyacımız var.

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir