Türk Dünyası

Ceppar: Kırım sakinlerine zorunlu Rus nüfus cüzdanı verilmesi, uluslararası suçtur

0Puanlar

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rusya tarafından işgal edilen Kırım sakinlerine zorunlu olarak Rus nüfus cüzdanlarını vermesinin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığının bir parçası olduğunu vurguladı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Ceppar, “Kırım sakinlerine zorunlu olarak Rus nüfus cüzdanlarını (pasaportlarını) verilmesi saldırganlığın bir parçasıdır. Tüm bunların durdurulması gerekiyor. Kremlin sürekli insan haklarını ve uluslararası hukuku ihlal ediyor. Bu nedenle Lahey Mahkemesinde yargılanmalıdır. Kırım, Ukrayna’dır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinde ikamet edenlere Rus nüfus cüzdanlarının dayatılmasının, saldırgan ülke Rusya’nın, işgal şartlarında yaşamak zorunda olan Ukrayna vatandaşlarına karşı kullandığı bir baskı aracı olduğunu vurgulamıştı.

Bilindiği üzere, Kırım Tatarı Emine Ceppar, 20 Nisan 2016’da Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakan Yardımcısı görevine atanmıştı. 18 Mayıs 2020 tarihinde ise, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy tarafından Emine Ceppar’ın Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevinin onaylandığı açıklandı.

 

Kaynak: QHA

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir