DOLAR

32,2990$% -0.03

EURO

35,0777% 0.36

STERLİN

41,5324£% 0.26

GRAM ALTIN

2.401,95%-0,53

ONS

2.311,48%-0,56

BİST100

10.392,01%2,23

BİTCOİN

2190715฿%-0.31871

a

Cengiz Han, Timur ve Selahattin Eyyubi Türk Mü?

Cengiz Han, Timur ve Selahattin Eyyubi Türk Mü?
0

BEĞENDİM

Cengiz Han Hangi Türk Mü?

 

Günümüzde birçok tarihi liderin hangi milletten olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bunlardan biri Cengiz Han’dır. Cengiz Han, insanlık tarihinin gördüğü en büyük Hükümdarlardan biridir. Sahip olduğu devlet dünyanın bitişik sınırlara sahip en büyük devletidir. Bu büyük Hükümdarın hangi milletten olduğu ise tartışma konusu olmuştur. Cengiz Han, Moğolların sahip olduğu en büyük devletin kurucusudur. Ayrıca Moğol topraklarında doğmuştur. Cengiz Han’a Türk denmesinin en büyük nedeni ise ordusundaki komutan ve askerlerin bir kısmının Türklerden oluşmasıdır. Cengiz Han batıya doğru ilerledikçe onun ordusuna katılmak isteyen Türk askerler olmuştur. Ayrıca Türklerin de bir Orta Asya milleti olması vesilesiyle Cengiz Han’a Türk yakıştırması yapılmıştır. Ancak bu iddianın kesinliği yoktur.

 

Emir Timur Hangi Türk Mü?

 

Emir Timur dünya tarihindeki en büyük ve en kudretli devletlerden birinin sahibidir. Emir Timur 14.yüzyılda Orta Asya’da doğmuş ve kendi adını taşıyan bir devlet kurmuştur. Emir Timur’un devletini kurduğu coğrafyada eskiden Çağatay Hanlığı hüküm sürmüştür. Çağatay Hanlığı ise Cengiz Han’ın çocuğu Çağatay tarafından kurulmuş Türkleşmiş bir Moğol Hanlığıdır. Çağatay Hanlığı 1300’lü yıllardan itibaren gücünü kaybetmeye başlamış ve bu bölgede Timur gücünü arttırmaya başlamıştır. Timur ise Çağatay Hanlığında sözü geçen bir yöneticidir. Fakat ilerleyen yıllarda devletin zayıflamasını fırsat bilerek kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Timur’un devletinde Türkçe konuşulmaktadır. Emir Timur, Türk tarihindeki en büyük liderlerden biridir. Fakat kimi zaman Türkleri ve Müslümanları katletmekten geri durmaması onun Türk düşmanı olduğu yönünde iddiaların ortaya atılmasına neden olmuştur.  Her ne kadar zalim bir diktatör olarak anılsa da girdiği her ülkede âlim ve sanatçılar için büyük ayrıcalıklar tanımıştır. Emir Timur, Türkoğlu Türk’tür. Babası ve dedesi Türk’tür. Ayrıca Emir Timur kendi yasalarında şöyle bir ifade kullanmıştır; ‘Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk’e kılıç kaldıran eli kır’. Bu gibi etkenler onun Türk olduğunu ortaya koymuştur.

 

Selahattin Eyyubi Türk Mü?

 

Selahattin Eyyubi, Müslümanlar için oldukça önemli bir liderdir. Müslüman liderleri arasında en kudretli olanlar arasında yer almaktadır. Onun en büyük icraatı ise Kudüs’ü fethetmesidir. Selahattin Eyyubi Kudüs’ü fethedene kadar hiç gülmemiştir. Kutsal toprakları Hristiyanlardan alarak bu bölgede tekrar huzuru sağlamıştır. Kurucusu olduğu Eyyubiler devleti kısa sürede Suriye, Mısır, Irak, Libya, Arabistan ve Türkiye gibi ülkelerde hâkimiyet sağlamıştır. Selahattin Eyyubi’nin hangi milletten olduğu tam olarak bilinmemektedir. Selahattin Eyyubi Irak topraklarında doğmuştur. Bazı tarihçiler ve sosyologlar onun Türk olduğunu yazmaktadır. Hatta İbn-i Haldun’da hem Eyyubilerin hem de Memlüklerin bir Türk devleti olduğunu yazmaktadır. Bunun dışında bazı çevrelerde Selahattin Eyyubi’nin ya Kürt ya da Arap olduğunu söylemektedir. Fakat bu ihtimal oldukça düşüktür.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.