DOLAR

32,2990$% -0.04

EURO

35,0217% 0.22

STERLİN

41,5545£% 0.26

GRAM ALTIN

2.401,87%-0,53

ONS

2.310,42%-0,61

BİST100

10.421,76%2,52

BİTCOİN

2193282฿%-0.16117

a

Cengiz Han Nasıl Dünyanın Yarısını İşgal Etti?

Cengiz Han Nasıl Dünyanın Yarısını İşgal Etti?
0

BEĞENDİM

Cengiz Han Nasıl Başarılı Oldu?

Cengiz Han, dünya tarihinin gördüğü en büyük hükümdarlardan biridir. Cengiz Han’ın kurduğu Moğol İmparatorluğu kısa bir sürede bilinen dünyanın yarısını ele geçirmeyi başarmıştır.

Moğol İmparatorluğu’nun fethettiği topraklar günümüzdeki dünyanın 1/4’ini kapsasa da o zamanın bilinen dünyasının yarısını kapsamaktadır. Fakat Cengiz Han, kurduğu devletin bu kadar büyüdüğünü göremeden 1227 yılında ölmüştür. Moğol İmparatorluğu’nun bu büyük başarısının arkasındaki sırlardan biri kendilerine ait istihbarat teşkilatlarıdır. Moğollar bir bölgeyi işgal etmeden önce o bölgeyle alakalı askeri, siyasi, sosyal ve ekonomik bilgiler edinirlerdi. Moğol casuslarının topladığı istihbaratlar oklu haberciler tarafından devlet merkezine iletilir ve ona göre plan yapılırdı.

Moğolların ve Cengiz Han’ın çok büyük fetihlere imza atabilmesindeki bir diğer neden ise Moğol ordusunda oldukça fazla Türk’ün bulunmasıydı. Moğol ordusundaki Türk komutanlar ve Türk askerler Moğol devletinin daha hızlı ve daha sistematik bir şekilde ilerlemesini sağlamıştır. Ayrıca Moğol İmparatorluğunun kurulduğu yüzyıl olan 13. yüzyılda Müslüman ve Avrupa dünyasının çeşitli sorunlarla karşılaşması Moğolların işgallerini kolaylaştırmıştır. Örnek olarak Avrupa’da feodalite ve derebeylik düzeninin hâkim olması Moğol işgallerini kolaylaştırmıştır. Diğer yandan bazı Müslüman ülkelerin başına halkın geleceğini düşünmeyen, tecrübesiz liderlerin geçmesi de Müslüman dünyasının savunmasız kalmasına neden olmuştur. Bu süreçte Sultan Alaeddin Keykubat ve Celalettin Harezmşah gibi başarılı liderler olsa da onlardan sonra gelenler bu başarıyı sürdürememiştir. Sultan Alaeddin’den sonra yerine 2. Gıyasettin gibi tecrübesiz ve eğlence düşkünü bir hükümdarın geçmesi Anadolu’nun kaybedilmesine sebep olmuştur. Moğolları başarılı yapan bir diğer etken ise oldukça zalim olmalarıdır. Moğollar savaş şartlarına riayet etmeden savaşırlardı. Ayrıca işgal ettikleri şehirlerde yağma ve yıkım hareketlerinde bulunarak düşmanlarının gözünü korkuturlardı. Bunun gibi etkenler Moğolların 13. yüzyılda dünya hâkimiyetinde bulunmasını sağlamıştır.

Moğol İmparatorluğu’nun büyük başarıları Cengiz Han öldükten sonra da devam etmiş fakat 14. yüzyıla gelinmesiyle beraber yok olmuştur.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.