Bulgaristanda ASALA şehidi diplomat Bora Süelkan anıldı

Bulgaristanın Burgaz şehrinde 1982’de ASALA terör örgütünün şehit ettiği Türk diplomat Bora Süelkanın Türkiyenin Burgaz Başkonsolosluğundaki anıtı önünde anma töreni düzenlendi.

Türkiyenin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süelkanın katledilmesini şiddetle kınayarak, Terörizmin milliyeti, ırkı, cinsiyeti ve coğrafyası yoktur. dedi.

Büyükelçi Sekizkök, Bora Süelkan, sadece Türk olduğu için, Burgazda Türkiyeyi temsil ettiği için öldürüldü. ifadesini kullandı.

Törende, ASALA gibi birçok terör örgütünün hedef aldığı 40ı aşkın Türk diplomatın çeşitli suikastlarda yaşamlarını yitirdikleri, Süelkanın katillerinin ise maalesef hala yakalanmadığı anımsatıldı.

Türkiyenin Sofya Büyükleçiliği Sosyal İşler Müşaviri Mehmet Genç de törende dua okudu. Törene Türkiyenin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel ve diğer diplomatlar da katıldı.

– Kovid-19 salgınında Bulgaristan-Türkiye iş birliği
Büyükelçi Sekizkök, bölgeye yaptığı ziyaret kapsamında Burgaz Belediye Başkanı Dimitar Nikolov ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Ruen Belediye Başkanı İsmail Osman’la bir araya geldi. Görüşmelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında iki ülke arasındaki yardımlaşma çalışmaları ele alındı.

Sekizkök, Burgaz Belediye Başkanı Nikolov ile toplantısında, Türkiye ve Bulgaristan bu (Kovid-19 salgını) kriz döneminde ortak bir düşman ve tehdide karşı iki dost, komşu ülke olarak mücadele etti. Türkiye olarak Bulgaristan ne talep ettiğiyse, eksiksiz zamanında karşıladık. değerlendirmesinde bulundu.

Burgaz Belediye Başkanı Nikolov, Türkiyenin Burgaz bölgesine yolladığı malzememe ve diğer yardımlardan dolayı teşekkür ederek, Bu kriz bizleri birbirimize daha da yakınlaştırdı. şeklinde konuştu.

Burgaza bağlı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Ruen ilçesi Belediye Başkanı İsmail Osman, Görevde olduğu son 10 yılda ilk kez Anavatanımız Türkiyenin bir büyükelçisi ilk kez bizleri ziyaret ediyor. dedi.

Osman, Ruen bölgesinde ilk Kovid-19 vakası tespit edildiğinde kendisini ilk arayanların, Burgaz Başkonsolosu Güzel ve Büyükelçi Sekizkök olduğunu belirterek, Türkiyenin Sofya Büyükelçiliğinin organizasyonunda bölgedeki ihtiyaç sahibi Türk ve Müslümanlara yardım paketlerinin ulaştırıldığını söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Yeni Sayı
Yeni nesil medya

Son yazılar

Ekonomide ‘pik’ mi, yoksa ‘dip’ mi?

Cumhurbaşkanı T. Erdoğan, Türkiye’nin kredi notunu bugüne kadar görülen en düşük seviye olan “B2 ve görünümünü ise Negatif - Yatırım yapılamaz” olarak açıklayan Moody’s’e...

‘Amma da başarılıyız’ lobisi yine üzülecek…

B. Albayrak geçen gün, “…battık, bittik lobisi yine üzülecek… durmak yok yola devam…” demiş. Kimi kastettiğini bilmiyoruz elbette. Kapkara bir tablo çizerek, adeta kriz tellallığı...

NEDİR BU ADAM-DER?

12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbeleri döneminde, solcu oldukları gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atılmış askerlerin kurduğu bir dernektir ADAM-DER. Açılımı ise “Askeri...

AB Komisyonu: Kırım’ın işgali nedeniyle Rusya ile diyalog kurmak imkansız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Kırım’ın işgalinden dolayı AB ile Rusya arasındaki stratejik diyaloğun yeniden başlamasının imkansız olduğunu söyledi. AB ile Rusya arasındaki...

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz