DOLAR

32,5708$% 0.01

EURO

34,9360% 0.09

STERLİN

40,6044£% 0.12

GRAM ALTIN

2.426,68%-0,13

ONS

2.317,63%-0,17

BİST100

9.645,02%-0,50

BİTCOİN

2176376฿%-0.25408

a

BU DOĞALGAZ BAŞKA TÜRLÜ KOKUYOR !

BU DOĞALGAZ BAŞKA TÜRLÜ KOKUYOR !
0

BEĞENDİM

Bilindiği üzere doğalgaz kokusuz bir gazdır. Ancak her hangibir kaçak hissedilsin diye samısaklı bir koku vermesi sağlanmıştır. Yapılan faturalandırmalar tüketicilerini yormakta ve farklı kokular mı var sorusu akıllara takılmaktadır.

Sanayide 1 m3 doğalgaz için ödenen tutar bir önceki yıla göre %13.2 artarak 185 kuruş doğalgazın konutlardaki kullanımında ise 1 m3 doğalgaz tüketimi için ödenen tutar %34.7 artarak ortalama 172,6 kuruş olmuştur. Kur yükseldikçe bu tüketicinin  sırtına yüklenmekte ancak kurda  düşüş  olduğu zaman hiçbir  indirim yapılmamaktadır.

 

Doğalgaz sayaçları tüketim miktarını m3 olarak gösterirler. Fakat tüketim ise kWh üzerinden fiyatlandırılmak tadır. 1 m3 doğalgazdan 10,64 kWh enerji açığa çıkar yani 1 m3 doğalgaz = 10,64 kWh dir.  Doğalgaz faturalarında tüketim miktarı (kWh) ile  Düzeltilmiş tüketim miktarı = tüketim miktarı x düzeltme katsayısı)  ile hesaplanan  farklı ve daha yüksek bir değer içermektedir. dağıtım şirketleri  tüketicilere bu farklılığın ,“Kış aylarında hava soğuduğu ve doğalgaz da büzüşme özeliğine sahip olan bir madde olduğu için sayaçlarda daha fazla m3 gaz geçiyor” kaynaklandığını belirtmektedir.

 

Çok katlı binalar içerisinde konumlanan doğalgaz tesisatlarının bulunduğu ortam sıcaklığı yaz kış aşağı yukarı aynı değil mi ? Dışarıdaki hava, yerin metrelerce altından geçen gazın sıcaklığını  nasıl etkiler anlamak mümkün değil. 

 

Dağıtım şirketleri;  kartlı sayaçlı yaklaşık 900 bin doğalgaz abonesi  için , 29.Temmuz.2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”  çerçevesinde  geriye dönük  zam uygulaması  başlatmıştır. Vatandaş, doğalgazı zamlardan önce satın alsa da zamdan etkileniyor. Bu açıkçası  soygundur, adil bir uygulama değildir, Dağıtım şirketlerini korumak ve kollamaktır.

 

Önceden doğalgaz satışı yapıp vatandaşın parasını alıyorsun kullanmaya başladığında fark istiyorsun!  O zaman tüketiciye peşin aldığı gaz parasının faizini neden vermiyorsun? Bu uygulama hukuka aykırıdır çıkarılan yönetmelik bağlı olduğu kanuna uygun değildir. Kanun tüketiciyi korurken yönetmelik kanuna aykırı olamaz. Bu Yönetmelik kanuna ve anayasaya da aykırıdır. Aykırı bir yönetmelik uygulanması suçtur.

 

Yani; Aracınıza 300 liralık yakıt alıyorsunuz. 10 gün sonra yakıta bir zam geldiğinde yakıt aldığınız istasyon sizden 10 gün önce satın aldığınız yakıt için yeni fiyat üzerinden fark talep edecek. Bu nasıl bir mantıktır. Bu nasıl anlayıştır. Kaldıki yaz aylarında doğalgaz satışları sınırlı olarak satılmaktadır. Vallahi bu uygulama şeytanın bile aklına gelmez herhalde!

 

Yönetmeliğin iptali için birçok kişi ve kurumun açtığı davalar devam etmekt olup Bazı kurum ve şahıslar EPDK’ya yaptıkları itirazların sonucu doğrultusunda şirket aleyhinde idari mahkemelere dava açacaklarını beyan etmektedirler. Katma değer vergisi, öncelikle sistem kullanım bedeli ve ÖTV eklenir, burada çıkan fiyat üzerinden %18 KDV alınır. Elekrik faturalarında olduğu gibi burada da vergiden vergi alınıyor. Buna katmerli vergi denir insaf insaf !

 

AKP iktidarını, Vatandaşlarımızı ısıtma  yerine çarpma işlemlerinden vezgeçmeye davet ediyorum. DOĞRU olan vatandaşlarımızın refahı doğrultusunda bu soygunu önleyici düzenlemeyi adil ve DOĞRU olacak şekilde düzeltmenizdir.  DOĞRU PARTİ olarak vatandaşlarımızın refahını sağlamak temel ilkemizdir. 

 

DOĞRU PARTİ, DOĞRU işlerin  temsilcisi ve başka türlü kokan Doğalgaz’ımızın normal kokmasının uygulayıcısı olacaktır.

  Selam ve Saygılarımla

Cezmi Orkun

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.