Köşe Yazıları

Bırakın bu saçmalıkları!

0Puanlar

Yaz da güzel, yazmak da… Uzunca bir yaz molasının ardından, yeniden yazmaya başlamak iyi geliyor insana doğrusu.

Zaten nerede olursak olalım, ülkenin ve dünyanın baş döndüren ekonomi politik gelişmelerini izlemekten hiç geri durmadık. Ama yazı başka bence. Ne demişler söz uçar yazı kalır.

Üst üste birkaç yazıyla son günlerdeki ekonomi-politik gelişmeleri yorumlamaya kısa kısa başlayalım bugünden itibaren;

DİNCİ-KEMALİST SAÇMALIĞI

Bu saçma sapan ifade, son yapılan CHP Kurultayında, Parti Meclisi’ne giren bir akademisyene atfediliyor doğrusu. Siyasal İslamcılıkla, Atatürkçü düşünce sistemi arasında uzlaşması mümkün olmayan temel çelişkiler vardır.

Ümmetçiliğe karşı millliyetcilik, halkçılık, yobaz-siyasal İslamcılığa karşı laiklik, dogmalara karşı bilim ve aklın öncülüğü Atatürkçü Düşünce Sisteminin temel ilkeleridir.

Laiklik karşıtı odak olan, ihvancı-vehhabi-selefi-yobaz siyasal İslamcılığı, Atatürkçü Düşünce Sistemiyle aynı cümlede yanyana getirmek bile en hafif ifadeyle akıl tutulmasıdır. Böyle saçma sapan uydurma sözde terimler ve teoriler icat eden bir kişinin, CHP gibi bir partinin yönetimine seçilmesi ise, tam bir garabettir bence.

Anti emperyalizmin, uygarlık ve modern yaşam tarzıyla ve sanata-kültüre-kadına düşman, yobaz zihniyetle yanyana getirilmek istenmesi ham bir hayaldir.

Bu hayale İran’da Şah’a karşı mollarla işbirliği yapan, başta TUDEH olmak üzere tamamı sol ve sosyalist organizasyonların yaşadığı dram, katliam ve hayal kırıklıklarını örnek göstermek bile tek başına yeterli olmalıdır.

Siyasal İslamcılık, insanlığın da, İslamın da baş belasıdır. Kerameti kendinden menkul, çiçeği burnunda CHP PM üyesine ait olduğu öne sürülen bu saçma sapan lafları bundan daha fazla ciddiye almak da, yazıp konuşmak da anlamsızdır bence.

Son olarak, kurucu Ata’mızın adını, kendi ideolojilerine, inanç ve düşüncelerine kılıf uydurmak için kullanmak isteyenlere şunu söyleyelim; Atatürk, ne sağcıyım dedi ne de solcuyum.

Atatürk, ne liberaldi, ne de sosyal demokrat. Atatürk, ne muhafazakardı ne de sosyalist.

O nedenle, yok dinci Kemalist, yok sağcı veya solcu Kemalist gibi sıfatlar kullanmak, nafile bir iş olur. Aklı başında hiçbir Türk yurttaşı bunları ciddiye almaz, alamaz, almamalıdır.

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir