Türk Dünyası

Bakanlar Kurulu toplandı: mineral kaynaklarının endüstriyel gelişimi öngörülmektedir

0Puanlar

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkenin güncel gündem konuları ele alındı.

YABANCI ŞİRKETLER İLE İŞBİRLİĞİ

İlk olarak maliye ve finanstan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Gadırgeldi Müşşikov, finans ve bankacılık alanındaki faaliyetler hakkında bilgilendirdi. Ayrıca, sigorta sisteminin iyileştirilmesine ilişkin rapor sundu.

Türkmen Lider, raporu dinledikten sonra Açık kapılar politikası çerçevesinde ülkede çok sayıda yabancı şirketlerin faaliyet gösterdiğini, bu şirketlerin bir dizi projeleri hayata geçirmeye ilgi gösterdiğini kaydetti.

Bu bağlamda, Devlet Başkanı gelecek vaat eden Türkmen pazarında yabancı firmalar ile ortaklaşa yürütülen çalışmaların genişletilmesinin önemine değindi.

DOGALGAZ YATAKLARINDA ÜRETİMİN ARTTIRILMASI

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, bu sektördeki çalışmalar ve aynı zamanda Kükürtli, Kerpiçli ve Kuzey Balguyi gaz sahalarındaki kuyuların verimliliğini artırmak için yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Bunun için mobil kompresör üniteleri satın alınması için uluslararası ihale sonuçları açıklandı.

Tıbbi Helikopterler Satın Alınacak

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında Ulaştırma ve haberleşmeden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bayramgeldi Övezov, Türkmenhavayolları Ajansı için tıbbi helikopterlerin satın alınmasına yönelik karar taslağını sundu.

Ülke halkına zamanında sağlık hizmetlerinin sunulması için Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin Kazan Helikopter Fabrikası’nda üretilen ANSAT ve Mi-17-IW model tıbbi helikopterler ve yedek parçalarının satın alınması öngörüldü.

Türkmen Lider, sağlık sektörünün teknik altyapısının iyileştirilmesi için bütün imkanların seferber edileceğini kaydederek, Rusya ile devam eden devletlerarası diyaloğun kapsamında Tataristan ile münasebetlerin geliştiğini ve bu anlamda Kazan Helikopter Fabrikasının ürettiği helikopterlerin ülkede yaygın olarak kullanıldığını kaydetti.

Daha sonra Devlet Başkanı, tıbbi ve çok fonksiyonlu helikopterlerin satın alınmasına yönelik karara imza attı.

Türkmenistan’da Pamuk Ekimi Başlıyor

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, dün gerçekleşen BK toplantısında pamuk ekimine yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, ABD’nin John Deere şirketinden yeni tarım makinelerin satın alındığını kaydetti. Ayrıca, pamuk ekiminde telematik bir dijital elektronik sistem tarafından kontrol edilen John Deere’den (ABD) kısa süre önce alınan ekipmanın kullanılması planlanmaktadır.

Devlet Başkanı raporu dinledikten sonra 25 Mart tarihinde Ahal, Balkan, Lebap ve Mari vilayetlerinde ve 29 Mart tarihinde ise Daşoğuz vilayetinde pamuk ekimine başlamasına izin verdi.

Rus Şirketinden Yağmur Sularını Önlemek İçin Proje

İnşaat ve sanayiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Şamuhammet Durdılıyev,  dün gerçekleşen BK toplantısında yağmur sularının önlenmesi için drenaj tesisinin inşasına yönelik bilgi verdi.

Aşkabat’ta yağmur sularının akmasını ve olası zararını önlemek için, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı, başkentin güney bölgesinde drenaj tesislerinin inşası için uluslararası bir ihale düzenledi. İhaleyi Rusya’nın Vozrojdeniya şirketi kazandı.

En uygun  olarak kabul edilen Rus ortaklar tarafından sunulan proje, Türkmenistan’daki önemli bina ve yapıların yapım ve yeniden yapılanmasına yönelik projelerin maliyetini belirlemek için faaliyet gösteren komisyon tarafından analiz edildi.

Türkmen Lider, bu çalışmaları onaylayarak, Rus şirketinin bu projeyi uygulaması için gerekli olan kararnameyi imzaladı.

Gızılgaya Sahası : Metalürji Fabrikası İçin Maden Kaynağı

Türkmenjeoloji Kurumu Başkanı Şahım Abdırahmanov,  dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında Sanayi ve İnşaat Sanayi Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen bir metalürjik tesisin inşası için yerel hammaddelerin rezervlerini belirlemek için jeolojik araştırma sonuçları hakkında bilgilendirdi.

Türkmenjeoloji uzmanları, Balkan vilayetinin Türkmenbaşı ilçesinin Gızılgaya yatağındaki araştırmalarında demir cevherinin mineralojisini ve kimyasal bileşimini araştırdı. Denetim sonucunda rezervlerin derinliğinin 120-160 metre seviyesinde olduğu ve kimyasal bileşimde demir oksidin ortalama yüzde 20 olduğu tespit edilmiştir.

Bu bağlamda, Sanayi ve İnşaat Sanayi Bakanı Serdar Berdimuhamedov, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Bardin Demir Metalürjisi Merkez Araştırma Enstitüsü ile işbirliği teklifini sundu.

Bu işbirliği ortaklığı, Gızılgaya yatağının demir cevherinin metalürji endüstrisindeki uygunluğunu belirlemek için uygun teknolojik testleri gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

SERAMİK YAPI MALZEMELERİ ÜRETİMİ

Ticaret, borsa ve özel sektörden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, seramik yapı malzemeleri üreten işletmelere hammadde sağlamak için kil yataklarının kullanımına ilişkin analiz sonuçları hakkında bilgi verdi.

Lebap vilayetinin Halaç ilçesinde seramik yapı malzemelerini üreten işletmenini birinci aşaması tamamlandı. İşletmenin ikinci aşamasına başlandı. Bunun için hammadde arayışları da devam etmektedir. Bu bağlamda yapılan çalışmalar sonucunda Lebap vilayetinin Dövletli ilçesindeki Gubadag ve Sayat ilçesindeki Sakar 35 yataklarından kil üretimin yapılması öngörülmektedir.

UNESCO İLE İŞBİRLİĞİ GÜÇLENDİRİLECEK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, uluslararası kuruluşlarla işbirliğini artırmaya yönelik pratik adımlar hakkında rapor vererek, Türkmenistan Ulusal Komisyonu’nun UNESCO için faaliyetlerinin iyileştirildiğini bildirdi.

Belirtildiği gibi, Türkmenistan kültürel alanda UNESCO ile yapıcı bir diyalog geliştirmektedir. Bu verimli etkileşim sonucunda Türkmenistan’ın eski Merv, Köneürgenç ve kadim Nisa gibi tarihi ve kültürel anıtları UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. İnsanlığın somut olmayan kültürel mirasının temsili listesinde, Türkmen halı dokuma sanatı, Köroğlu destanı ve Küştdepdi dans sanatını yer almıştır.

Şu anda, bu kuruluşla ortaklığı genişletmenin olanaklarını göz önünde bulundurarak, yeni alan belirlenmiştir: dijital ve bilgi teknolojileri, istatistikler ve raporlama, sürdürülebilir su kaynakları yönetimi ve rasyonel kullanımı.

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu sonunda Türkmenistan halkı 21-22 Mart Milli Bahar Bayramı ve Uluslararası Nevruz Günü ile tebrik etti.

Kaynak: https://www.atavatan-turkmenistan.com/tr/genel/bakanlar-kurulu-toplandi-mineral-kaynaklarinin-endustriyel-gelisimi-ongorulmektedir/

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir