DOLAR

32,5351$% -0.05

EURO

34,9438% 0.11

STERLİN

40,6502£% 0.17

GRAM ALTIN

2.427,25%-0,10

ONS

2.318,78%-0,12

BİST100

9.645,02%-0,50

BİTCOİN

2167080฿%-0.6575

a

AZERBAYCAN’DA “TÜRK MALI ALIN” KAMPANYASI

AZERBAYCAN’DA “TÜRK MALI ALIN” KAMPANYASI
0

BEĞENDİM

Türkiye’nin Karabağ’daki çatışmalarda Azerbaycan’a açık desteği, Azerbaycan Türklerinin de takdirini ve sevgisini kazanmış durumda. Halk, kurtarılan topraklar için her sokağa çıktığında Türk bayrağını da mutlaka ellerinde taşıyor. Ancak, sadece bununla sınırlı kalınmıyor, Azerbaycan’da Türkiye sevgisi o kadar büyük ki, son zamanlarda özellikle Fransa ve bazı Arap ülkelerinde Türk mallarına yönelik boykot çağrısı yapması, Azerbaycan Türklerinin karşı hamlesine yol açtı. Halk sosyal medyada “Türk malı alın” çağırısı yaparken, hükumetten de Türk mallarına uygulanan gümrük vergilerinin daha da düşürülmesini, hatta kaldırılmasını talep ediyor.

Ermeni yanlısı Fransa ve bazı Arap ülkelerinin Türkiye yönelik boykot çıkışlarına, Azerbaycan Türklerinden karşı atak geldi. Bir kaç gün önce başlayan ve geniş kitleye yayılan sosyal medyada “Türk malı alın” kampanyası dikkat çekiyor. Azerbaycan halkı, hükumetten Türk mallarının kullanımının artıracak teşvikler bekliyor.

TÜRKİYE’NİN AZERBAYCAN’A DESTEĞİ ERMENİ TARAFTARLARINI RAHATSIZ ETTİ!

Azerbaycan’ın Karabağ’daki Ermeni işgali altındaki topraklarını kurtarma operasyonu süresince Türkiye’nin Azerbaycan’ı açıkça desteklemesi; aralarında Müslüman ülkelerin de olduğu Ermeni yanlısı ülkeleri rahatsız etti. Türk ürünleri, son birkaç aydır bir çok pazarda boykot ve yükseltilen vergilerle mücadele ediyordu. Ermenistan, Suudi Arabistan ve Fas gibi ülkelerden Türk mallarına karşı boykot ve gümrük vergisi artırımı türünde uygulamalar devreye sokuldu. Suudi Arabistan’da yerel makamların açık açık dile getirdiği Türk ürünlerinin kullanılmaması sadece Arap Yarımadası’nda değil, Kuzey Afrika ülkeleri ve bazı Ortadoğu ülkelerine de sıçradı. Türk mallarına karşı boykot ve gümrük vergisi artırımı gibi uygulamalar günden güne arttı.

Türkiye’ye karşı Türk mallarının boykot edilmesi yönünde artan kampanyaların ardından Azerbaycan’da Türk mallarının kullanımına yönelik teşvik konusunda seferberlik başladı. Türk mallarının kullanımına yönelik kampanyalar Azerbaycan televizyon kanallarında da reklamlar ile desteklenecek düzeye ulaştı.

Azerbaycan’da sosyal medyada başlatılan kampanyada kullanılan görsel

(QHA)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.