DOLAR

32,3065$% -0.01

EURO

35,1423% 0.53

STERLİN

41,5667£% 0.29

GRAM ALTIN

2.406,77%-0,33

ONS

2.318,15%-0,27

BİST100

10.407,90%2,38

BİTCOİN

2175865฿%-1.13045

a

Ayla Bakkallı: BMGK’daki toplantılar, Kırım mücadelesinin duyurulması için çok önemli

Ayla Bakkallı: BMGK’daki toplantılar, Kırım mücadelesinin duyurulması için çok önemli
0

BEĞENDİM

 

Ömer Cihad KAYA

QHA Ankara

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK), 6 Mart 2020 günü Rusya’nın Kırım’da işlediği insan hakları ihlallerine ilişkin özel oturum tertip edildi. Geniş bir katılımla gerçekleşen Arria Formatı’ndaki oturumun detaylarını, Kırım Tatar Milli Meclisinin Amerika Birleşik Devletleri Temsilcisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Üyesi Ayla Bakkallı, Kırım Haber Ajansına değerlendirdi.

Ukrayna, Estonya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika’nın ortak girişimiyle gerçekleşen oturumda; Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, Kırım İnsan Hakları Grubu Başkanı Olga Skrıpnık ve diğer ülkelerin delegasyon temsilcileri konseye hitap ederek, işgal altındaki Kırım’daki durumu anlattı.

Aynı zamanda Ukrayna Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği Danışmanı olan Ayla Bakkallı, New York’taki BM Güvenlik Konseyi oturumuna ilişkin izlenimlerini QHA ile paylaştı. Bakkallı, işgalden bu yana BMGK’da gerçekleşen Kırım oturumlarının, yarımadanın işgalden kurtarılması için hayli önem arz ettiğini kaydetti. Oturumlar kapsamında, Birleşmiş Milletler üye ülkelerinin, Rusya’nın Kırım’da uyguladığı insan hakları ihlallerini tüm açıklığıyla öğrenme fırsatı bulduğunu vurguladı.

Uluslararası kamuoyunun dikkatini Kırım’a çekmek için Arria Formatı’ndaki toplantıların önemli bir rolü olduğuna dikkat çeken Bakkallı, 6 Mart 2020’de düzenlenen oturuma Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un katıldığını hatırlattı. Bakkallı, Çubarov’un Kırım Tatar halkının temsilcisi olarak Güvenlik Konseyi üyelerine Kırım’daki işgal gerçeğini çok etkili bir şekilde anlattığını ifade etti. DQTK üyesi Ayla Bakkallı, Kırım Tatar halkının temsilcilerinin oturumlarda söz almasının, Birleşmiş Milletlerin dikkatini çektiğini kaydetti.

Bakkallı, “Bu formata, uluslararası anlamda güvenilirliği olan, demokratik olarak güçlü ülkeler katılıyor. Kırım’ın ve Kırım Tatarlarının durumu toplantılarda detaylı bir şekilde dile getiriliyor. 6 Mart 2020 tarihinde düzenlenen toplantıya Refat Çubarov da katıldı. Türkiye’de belki, Kırım’ın işgali ve Kırım Tatarları çok iyi biliniyor ama diğer ülkeler bu konuya bu kadar yakın değil. Bu toplantılar bu açıdan çok kritik öneme sahip. Kırım Tatar halkının mücadelesinin ayakta kalması için çok önemli. Ayrıca, toplantı kapsamında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki siyasi tutsakların durumu da görüşüldü. Kırım Tatar halkına karşı işlenen hak ihlalleri konusunun, bu tür platformlarda duyurulması çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Toplantının detaylarını hakkında bilgi veren Ayla Bakkallı, KTMM Başkanı Refat Çubarov’un konseye hitap etmesi ve işgalci Rusya’nın Kırım’da işlediği suçları dile getirmesinin, oturumda bulunan Rusya Federasyonu delegasyonunu rahatsız ettiğini kaydetti. Bakkallı, “Refat Çubarov, 3 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşecek olan Kırım Yürüyüşünü oturumda dile getirdi. Rusya, bundan çok rahatsız oldu” dedi. Çubarov’un ayrıca konuşmasında, Kremlin esiri siyasi tutsakların isimlerini de tek tek saydığı öğrenildi.

Bakkallı, BMGK’da Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç’ın, siyasi tutsakların durumu hakkında konuştuğunu bildirdi. Korınevıç’ın konuşması kapsamında, işgal altındaki Kırım’da yasa dışı alıkoymalar ile işgalciler tarafından esir tutulan siyasi tutsaklar hakkında detaylı bilgiler veren Kırım Dayanışması Grubunun bahsettiği öğrenildi.

Kırım Tatar Milli Meclisinin Amerika Birleşik Devletleri Temsilcisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Üyesi Ayla Bakkallı, Arria Formatı oturumu bitmeden Rusya delegasyonunun, toplantıdan ayrıldığını ifade etti.

Bakkallı, ayrıca KTMM Başkanı Çubarov’un ABD’deki temasları kapsamında, Kırım Tatar diasporası ile bir araya geldiğini aktardı. Bakkallı, Refat Çubarov’un Kırım Tatar diasporası ile buluşması kapsamında, dünyadaki Kırım Tatarlarının, Kırım’daki Rus işgaline karşı uluslararası kamuoyu oluşturmasının önemini vurguladığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dönem dönem üye ülkelerin çağrısı ile Rusya tarafından işgal edilen Kırım konusu kapsamında toplanıyor. Toplantılar, Arria Formatı’nda gerçekleşiyor. Arria Formatı toplantıları, oturum konusu ile ilgili detaylı bilgi verecek uzmanlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yerli halkların temsilcileri ile BMGK üyelerini bir araya getiriyor. BMGK’nın bu formattaki toplantılarının isim babası, Venezuela’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Diego Arria. Arria Mart 1992’de konsey üyelerine, Sırpların gerçekleştirdiği katliamların ve Bosna Savaşı’nın görgü tanığı bir Hırvat Papaz ile görüşme çağrısı yapması üzerine BM Güvenlik Konseyin’de yeni bir oturum türü geliştirilmiş oldu.

Kaynak: QHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.