DOLAR

32,5892$% 0.02

EURO

34,9478% 0.12

STERLİN

40,6441£% 0.18

GRAM ALTIN

2.429,05%-0,03

ONS

2.319,62%-0,09

BİST100

9.645,02%-0,50

BİTCOİN

2172355฿%-0.64475

a

AYDINLATIRKEN KARARTAN, ISITIRKEN ÇARPAN ELEKTRİK!

AYDINLATIRKEN KARARTAN, ISITIRKEN ÇARPAN ELEKTRİK!
0

BEĞENDİM

Elektrik Üretim Dağıtım ve Tedarik Şirketi(EÜİAŞ) yaptığı elektrik  enerjisi toptan satış birim fiyatlarında, 2020’nin başından bu yana %62 oranında indirim yaparak 1.Temmuz.2020 den itibaren 13.20  kuruş  olarak  belirlemiştir. Ancak; EÜİAŞ tarafından  yapılan indirimler, salgın hastalık dönemi de dâhil olmak üzere hiçbir şekilde tüketici faturalarına yansıtılmamış, Dağıtıcı firmalar 2020 yılının 1’inci dönem elektrik fiyatlarını, Konutlarda %32.3 arttırarak, 71,2 kuruş olarak belirlemiştir. 

Sonuç olarak Dağıtım şirketleri 13.20 kuruşa aldıkları elektriği  71.20  kuruş olarak tüketiciye yansıtmaktadır. Sadece bu değil, birde tüketici faturalarına yansıyan vergiler ile vergiden de vergi alınan kdv gibi ilave vergiler  var; işte bu vergi bedelleri;

 

KAYIP/KAÇAK BEDELİ (Bilinmiyor)

Kayıp / Kaçak Bedeli tüketiciler tarafından  itiraz edilen bir kalem olduğundan ayrı bir bedel olarak  faturalarda gösterilmese de fiyatları etkilemekte ve  Kayıp / Kaçak Bedeli mesken, ticarethane ve sanayi dahil tüm tüketicilere yansıtılmaktadır.

Enerji Fonu Bedeli(%1)

Enerji sektörünün gelişimi için yapılacak olan bilimsel araştırmaların, AR-GE çalışmalarının finansmanını  sağlamak, etüt, projeleri denetleyebilmek ve kurulacak olan tesislerin maliyetlerini karşılamak için Harcanan enerji tüketim tutarının %1’i olarak elektrik tüketicilerinden Enerji Fonu’na aktarılmak üzere elektrik satışı yapan şirketler tarafından tüketiciden tahsil edilmektedir.  

TRT Payı(%2)

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunları’na ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla TRT giderlerinin karşılanması amacıyla elektrik tüketicilerinden, Harcanan Enerji Tüketim Tutarının %2’si  elektrik satışı yapan şirketler tarafından TRT’ye iletilmek üzere tüketiciden tahsil edilir. 

Elektrik (Belediye) Tüketim Vergisi – ETV (BTV)(%5)

Elektrik tüketim vergisinden elde edilen gelirler belediyelere aktarılır. Elektrik Faturalarında ETV ya da BTV kısaltmasıyla gösterilir. Bu vergiyi, hastane, sağlık ocağı, dispanser, rehabilitasyon merkezi, doğumevi, bakımevi, kreş gibi yerler, ibadethaneler ve doğrudan elektrik üreten, dağıtan kurumlar ödemezler. ETV ya da BTV’nin hesaplanması mesken ve ticarethaneler ile Sanayi aboneleri için farklılık göstermektedir. Mesken ve ticarethaneler için Harcanan enerji tüketim tutarının %5’i, Sanayi grubu için %1 olarak belirlenmiştir. 

Katma Değer Vergisi (KDV)(%18)

Katma Değer Vergisi elektrik Faturasında KDV harici tüm kalemlerinin toplamının %18’i  KDV’yi oluşturur.  KDV hesaplanırken Harcanan Enerji Tüketim Tutarı ile diğer tüm bedeller ve vergiler toplanır ve  %18 oranındaki tutar toplama dahil edilir. Örneklersek;

 

Harcanan Enerji Tüketim Tutarı         :   100.00 tl

Enerji Fonu %1       :        1.00 tl

TRT Payı      %2   :        2.00 tl

ETV (BTV)   %5   :        5.00 tl

Ara toplam   :    108.00 tl

KDV           %18   :      19.44 tl

Ödenecek Tutar           :   127.44 Tl.

 

Görüldüğü gibi  ilave vergilerin de vergisi alınarak kdv oranı belirleniyor. Bir elektrik tüketicisi olarak soruyorum;

  • Tüketiciler neden  AR-GE için enerji fonuna ödeme yapsın ?
  • TRT personelinin maaşlarının ödenmesi ve diğer v.s. harcamalarını karşılamak adına TRT’ye vatandaşlar neden ödeme yapsınlar . TRT’yi diğer televizyon kanallarından ayıran nedir?  
  • Belediyelere kaynak aktarmak için yüksek oranlı Elektrik tüketim vergisinin vatandaşlara yüklenmesinin mantığı nedir? Vergilerin vergilendirilmesi (KDV) katmerli vergi olarak vatandaşların sırtına yüklenmesinin nedeni nedir? 

AKP iktidarı ; Neredeyse vatandaşın soluduğu havayı da vergilendirmeye tabi tutacak. Biraz vicdan, biraz mantık, biraz hak-hukuk, biraz da insaf yahu !!

 

Vatandaşların refahı söz konusu ise işte yapmanız gereken işlemler;

  • EÜİAŞ’in Dağıtım şirketlerine uyguladığı satış  fiyatına ,tüketiciye yansıtılacak fiyata esas  belli bir oranın  üzerinde bir ekleme yapamayacağı konusunun taraflar arasında yapılan sözleşme ile  kayıt altına alınmalıdır. 
  • Faturada yer almayan ancak tüketim bedeline dahil edilen kayıp kaçak bedelinin ise kaldırılması, kayıp ve kaçağı yok edici tedbirlerin ilgililerce alınması gerekmektedir. (hırsızları bulmuyorsunuz, onların çaldıklarını vatandaşlara yüklüyorsunuz. Engel olamıyorsanız bu bedeli de sizler üstlenmelisiniz.)
  • Enerji fonu ve TRT payı kaldırılmalıdır.
  • ETV  kaldırılmalı veya sanayi grubu için uygulanan orana (%1) çekilmelidir.
  • KDV  harcanan tüketim bedeli üzerinden %1  olarak uygulanmalıdır.

 

İşte size DOĞRU olduğuna inandığım çözümler. Hayata geçirebilirmisiniz?

AKP iktidarını, Vatandaşlarımızı aydınlatma yerine karartma, ısıtma yerine çarpma işlemlerinden vezgeçmeye davet ediyorum. DOĞRU olan vatandaşlarımızın refahı doğrultusunda faaliyette bulunmanızdır. DOĞRU PARTİ olarak vatandaşlarımızın refahını sağlamak temel ilkemizdir.  DOĞRU PARTİ, DOĞRU işlerin  temsilcisi ve uygulayıcısı olacaktır.

 

Cezmi Orkun

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.