Avrupa Birliğinden Kırım’daki toplu baskınlara tepki: Yasa dışı olarak kabul ediyoruz

Avrupa Birliği, işgal altındaki Kırım’da 7 Temmuz 2020 tarihinde işgalci Rusya tarafından düzenlenen toplu baskınlar sonrası Kırım Tatarlarının tutuklanmasına tepki gösterdi. AB’den yapılan yazılı açıklamada, Kırım Tatarlarının siyasi sebeplerle tutuklandığı vurgulandı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Ofisinden 8 Temmuz 2020 tarihinde yapılan basın açıklaması, Rus işgali altındaki Kırım’daki toplu baskınlar yer aldı.

İşgalci Rusya’nın Kırım’daki insan hakları ihlalleri ve baskılarına dikkat çekilen açıklamada, Kremlin yönetimine ciddi uyarılarda bulunuldu. Avrupa Birliğinden yapılan açıklamadaşu ifadelere yer verildi:

7 Temmuz 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da siyasi görüşleri nedeniyle çoğunluğu Kırım Tatarları olmak üzere yedi kişi tutuklandı. Avrupa Birliği bu tutuklamaların nedeninin siyasi olduğunun bilincindedir. Söz konusu tutuklamaları, Ukrayna topraklarında işgalci yetkililer tarafından Rusya kanunlarına göre gerçekleştirilmesi gerçeğinden hareketle yasa dışı olarak kabul ediyoruz. Avrupa Birliği, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde Rus mevzuatının uygulanmasını tanımıyor ve yasa dışı olarak tutuklanan tüm Ukrayna vatandaşlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyor.

Avrupa Birliği ayrıca, Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik baskıyı durdurması gerektiğini kaydederken, Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu ayrıca FSB baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı.

Daha sonra, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 8 Temmuz tarihinde baskın sırasında alıkonulan Kırımlı Müslüman, görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi kararı aldığı bildirildi.

Baskılar sırasında alıkonulan Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında ise hakkında tutukluluk kararı verildi.

Kaynak: QHA

Yeni Sayı
Yeni nesil medya

Son yazılar

İKTİDARA GAZ VERMEYİN!

Bugün geldiğimiz yer itibarıyla ne yazık ki bazı çevreler Mavi Vatan üzerinden yelken açtığı çağ dışı ve tehlikeli rotada iktidarın yelkenlerine rüzgâr dolduruyor ve...

Beyrut patlaması ile ilgili açıklama: Ölü sayısının artmasını bekliyoruz

Tarihi karışıklık ve savaşlarla dolu olan Lübnan'ın başkenti Beyrut dün akşam saatlerinde şiddetli patlamalarla adeta sarsıldı... Beyrut'taki liman bölgesinde bulunan bir depodaki 2.750 tonluk...

ERKEN DOĞUMA ZORLANMIŞ KONTROLLÜ DARBE!

Esasında 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin erken doğuma zorlanmış kontrollü bir darbe olduğu değerlendirmesini ilk kez Okan Müderrisoğlu’nun 1 Ağustos 2020 tarihli Sabah...

Birlik ve Beraberliğin Güçlendiği, Paylaşma ve Dayanışma Duygularının Pekiştiği Bayramınız Kutlu Olsun

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, dünyayı etkisi altına alan küresel salgınının gölgesinde kutlanacak Kurban Bayramı’nın hayırlara...

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz