Aslında Seyahat

Seyahat, dünyanın şu anki durumu dolayısıyla gerçekleştirilemeyecek bir aktivite. Fakat biz farklı bir pencereden bakalım, bu süreçte yapamayacaklarımızın imkansızlığına odaklanmak yerine yapmayı istediklerimizi planlayalım, bunlar hakkında bilinç kazanalım.

Gezmek, yoğun ve stresli iş temposundan uzaklaşmak veya üretkenliği artırmak için ilham alabileceğiniz anlamları içerebilir. İçerikleri açık olan birçok kaynaktan yararlanıp arzuladığınız noktalara varabilseniz de tatmin olamadığınız geziler gayet mümkün. Yaşamın stresini seyahatlere dahil ettiğimizde bu stresle birlikte gezeceğimiz yerlere ulaşımı, damak zevkimize yatkın olabilecek yiyecekleri, tüketimimizin sonrasında ekonomimize açacağı zararları vs. düşünmekten tatilin gevşetici hiçbir yanını bırakmıyoruz. Tam da burada devreye seyahat edebilecek imkanlar değil seyahat edebilmeye yatkınlık devreye giriyor.

Burada size bir seyahat listesi sunmaya hiç niyetim yok, çünkü vereceğim her tavsiye benim tecrübelerim veya zevklerime paralel olduğundan bu durum kitap, müzik tavsiyesi kadar saçma olurdu. Bundan ziyade türü ne olursa olsun (doğal zenginlik, tarihi yapılar, kültürel) seyahatinize lezzet katacağını düşündüğüm birkaç minimalist önermeyi paylaşacağım.

Şimdiki zaman farkındalığı anlamına gelen ‘mindfulness’ kelimesinden yola çıkılarak ortaya çıkan ‘Mindful Travel’ akımı bilinçli seyahat açısından kafa karışıklıklarına cevap veriyor. Bu akımın oluşmasının nedeni olarak şahsi düşüncelerim yine sanal ortamlara düşkünlüklerimizin oyalayıcılığı ve ortam, durum ne olursa olsun zihin boşaltmayı öğrenemeyişimiz.

Akım dediğimde gözünüzde günümüzde popüler olan sanal akımlar canlanabilir. Merak etmeyin bu akım hem öğretici hem unutulmaz. Kapitalist düzen içerisinde stres ve yoğun tüketimden kaçmak için seyahat alanında da belli bilinç farkındalıkları karşımıza çıkıyor. Gel gelelim ülkemizde seyahati doğru anladığımızı düşünmediğimden dolayı bu akımı yaymaya karar verdim.

Temel ihtiyaçlar

Seyahat edeceğiniz yere göre ihtiyaçlarınızı belirleyip bunların dışına çıkmayın. Bir sırt çantası veya küçük bir bavul işinizi görecektir. Unutmayın seyahatin en güzel yanı hafiflemektir önce siz hafif olun.

Yavaşlık

Günlük yaşamda çokça karşılaştığımız detaylar artık bizi umursamaz ve hızlı yaşamaya teşvik ediyor olabilir. Ama bunu seyahatlerimize taşımanın bir anlamı yok farklı kültürler her zaman ilgi çekicidir. Bir sokak müzisyeninin notaları arasında geçişlerini hissetmek çok tatminkâr olur şüphesiz. Gotik yapıların motiflerine odaklanıp yapılışını gözünüzde canlandırmak, yürümekten yüzeyi parlak hale gelmiş tarihi nehir köprüsünün şahit olabileceği olayları düşünmek…

Telefonların ihtiyaçsızlığı

Bu akımın önermesinde yer almıyor fakat telefonların gereksiz olmasına da yazımda yer vermek istedim. Telefonlar iletişim dışında birçok alanda da vazgeçilmez oluyor. Bu vazgeçilmezliği biz oluşturduğumuz için ben bunu suni bir vazgeçilmezlik olarak düşünüyorum. Seyahatinizde tamamen farklı hisler yaşamak, farklı dünyalara katılmak, zihninizi özgür bırakmak istiyorsanız telefonun bağlayıcılığından uzak durun. Bu seyahatin niteliği olabildiğince unutulmaz olması ve günlük yaşamımızdan uzaklaşmak bunu unutmayalım.

Notlar almak

Seyahatiniz sırasında veya hala anılarınız beyninizde tazeyken sonrasında alacağınız notlar hem zihninizde o anın kalıcılığını hem de sonrasında kelimelerin çağrışımlarıyla seyahatinize dair güzel argümanlar biriktirmenize sebep olacaktır.

Anlatmak istediklerimin mantığı gayet basit sadeleşmek. Siz de hayatınızda en azından seyahatinizde sadeleşip anı yaşadığınızda unutulmaz anılar biriktirip bunları doyasıya yaşayabilmiş olduğunuza şahit olacaksınız. Kişiliğinize göre aşırılıklarınızdan kurtulabildiğinizde hafifleyip özgürleştiğinizi hissedeceksiniz.

Abdullah Emiroğlu

Yeni Sayı
Yeni nesil medya

Son yazılar

Doğu Akdeniz'in sağlık üssü Mersin Şehir Hastanesi 'normalleşme sürecine' hazır

Doğu Akdeniz'de yeni tip koronavirüsle mücadele çalışmalarına önemli katkı sunan Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, haziranın ilk haftası uygulamaya başlanacak yeni dönem için hazırlıklar tamamlandı.

Bakan Karaismailoğlu: Marmaray ve Başkentray'da da normalleşme planını uygulamaya başlayacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerle YHT'de olduğu gibi Marmaray ve Başkentray'da da normalleşme planını uygulamaya başlayacaklarını bildirdi.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Öztürk: Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra vücutta olumlu değişiklikler başlıyor

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Öztürk, Kovid-19 salgını ile nefes almanın kıymetinin anlaşıldığına işaret ederek, "Sigarayı bırakınca ne olur?' diyenlere şu mesajı verelim; 2 saat sonra bile vücudumuzda olumlu değişiklikler başlıyor." dedi.

Sağlık Bakanlığından yeme-içme sektöründeki işletmelere yönelik tedbirleri içeren rehber

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanlığından yeme-içme sektöründeki işletmelere yönelik tedbirleri içeren rehbere göre, yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan...

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz