Anayasa Mahkemesine Hiçbir Şekilde Baskı Yapılmamalı

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi,  tüm siyasi partilere  Anayasa Mahkemesine baskı yapılmamasını istediğinde bulundu.  Thaçi,  Avdullah Hoti’nin başbakan görevine gelmesine ilişkin kararına Anayasa Mahkemesinden gelecek  her kararı kabul edeceğini belirtti.

Bugün yapılan basın toplantısında Cumhurbaşkanı Thaçi,  Avdullah Hoti’nin başbakan görevine atanmasıyla ilgili kararı hakkında Anayasa Mahkemesinin kararının ne olacağını hiç kimsenin bilmediğini,  fakat  herkesin sorumlulukla çalışması  ve Mahkemenin  işini baskı olmadan yapması gerektiğini ifade etti.

Thaçi, “Cumhurbaşkanlığı, Avdullah Hoti’nin başbakan olması kararı için  Anayasa Mahkemesine argümanları sundu.  Anayasa Mahkemesinin  gerek siyasi gerek te sivil toplum tarafından  baskısız çalışması önemlidir, çünkü hiç kimse  ülkemizi ve kurumlarımızı izolasyonda tutamaz. Hiç kimsenin ofisleri  gasp etme hakkı yok.  Mahkemenin kararı ne olacağı bilinmiyor, fakat herkes ahlaki sorumlulukla  çalışmalıdır” ifadelerini kullandı.

Thaçi,  yeni hükümetin kurulmasına ilişkin kararının  siyasi partilerle gerçekleştirdiği görüşmelerden sonra geldiğini şöyle ifade etti:

“Kurti Hükümetinin görevden alınması için başarılı bir güvenoyu önergesi vardı ve  siyasi partiler temsilcileriyle yaptığım görüşmelerde  seçimlere gidilmesine karşı olduklarını ifade ettile, bednde  Hoti’yi başbakan görevine atadım ve bu karar Anayasa Mahkemesine gitti.  Benim inandığım şey ise  Mahkemenin her kararına herkes sayı göstermelidir”.

Covid-19 salgını ile ilgili de konuşan Thaç,  Kosova’nın bu pandemi ile başarıyla mücadele ettiğini, ancak yurtlarda karantinaya alınması sırasında  siyasi seçimin yapılmaması gerektiğini belirterek, bir kez daha önlemlere uyulmasına çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı Thaçi, “Bugün Cumhurbaşkanı olarak  Kosova’nın Covid-19 ile başarıyla mücadele ettiğini söylemek istiyorum.  Yorulmadan yaptıkları iş için sağlık personeline  teşekkür ediyorum.  Bundan böyle de Ulusal halk Sağlığı Enatitüsünün önlemlerine uyulması , mesafenin korunması ve temizliğin korunması önemlidir.  Karantiada ise  seçim yapılmamalı, birileri kalacak, başkaları serbest bırakılacak diye olmamalı.  Böylece  sağlığımızı korur  ekonomimiz de toparlanır” dedi.

Kaynak: Kosova Haber

Yeni Sayı
Yeni nesil medya

Son yazılar

Koronavirüs salgınında son 24 saat

Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.

Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 128 bine yaklaştı

Türkiye'de son 24 saatte 989 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 127 bin 973 oldu.

ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 105 bin 611'e yükseldi

ABD'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1029 artarak 105 bin 611'e yükseldi.

Doğu Akdeniz'in sağlık üssü Mersin Şehir Hastanesi 'normalleşme sürecine' hazır

Doğu Akdeniz'de yeni tip koronavirüsle mücadele çalışmalarına önemli katkı sunan Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, haziranın ilk haftası uygulamaya başlanacak yeni dönem için hazırlıklar tamamlandı.

Benzer yazılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz