Türk Dünyası

Almanya, Çeçen komutanın suikastine ilişkin Rusya’ya yaptırım tehdidini yineledi

0Puanlar

Alman Dışişleri, 2019 yılında Berlin’de öldürülen bir Çeçen’in Rus hükumetinin emriyle öldürüldüğünün ispatlanması halinde Rusya’ya yaptırım tehdidini yineledi.

Alman savcılar, bir Gürcü vatandaşının öldürülmesi ile ilgili bir Rus vatandaşından şüphelendiklerini ve ölüm emrini Rusya’nın verdiğine inandıklarını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maa,s 18 Mayıs Perşembe günü Rusya’yı Ağustos 2019’da başkent Berlin’in Moabit semtindeki bir parkta meydana gelen ölümle ilgili yaptırımlarla tehdit etti.

Viyana’da konuşan Dışişleri Bakanı Maas, “Federal hükumet bu konuda daha fazla işlem yapma hakkını saklı tutar.” dedi.

Alman Başsavcı Peter Frank, geçen yıl Berlin’de eski Çeçen komutanı Zelimhan Khangoshvili’nin Rus hükumeti tarafından suikast sonucu öldürüldüğünden şüpheleniyor. İlgili iddianamede, “Rusya Federasyonu merkezi hükumetinin devlet yetkilileri, faillere kurbanı ortadan kaldırma talimatı verdi.” ifadeleri yer aldı. Alman tarafına göre, bunun nedeni Rus yetkililerin kurbanının gelecekteki “düşmanca tavrı” idi.

İlgili haber: Çeçen komutan, Almanya’da bir Rus tarafından infaz edildi

Karlsruhe Savcılığı, “Kurban Khangoshvili’nin öldürülmesinin arkasındaki neden; Rus devletine, özerk cumhuriyetler Çeçenya ve İnguşetya hükumetlerine ve Rusya’nın Gürcistan yanlısı hükumetinin muhalefetiydi.” dedi.

Gürcü vatandaşı olan eski Çeçen savaş komutanı Zelimkhan Khangoshvili, 23 Ağustos 2019’da Berlin’in Küçük Tiergarten Parkı’nda vurularak öldürüldü.
Aynı gün Berlin’de katil şüphelisi Vadym Krasikov gözaltına alındı. Medya daha sonra şüphelinin FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) de dahil olmak üzere Rus istihbarat servisleri ile yakın temasta olduğunu bildirdi.

Krasikov tutuklandığında, kendine “Vadim Sokolov” dedi. Bununla birlikte, SPIEGEL, Bellingcat, Insider ve Dossier Center tarafından yürütülen soruşturmalar, kimliğinin yüksek bir ihtimalle sahte olduğunu ve Rus yetkililerin Sokolov’un kimliğini oluşturmada yer aldığını gösteren çok sayıda gösterge olduğunu ortaya koydu.

Alman savcılığı, Nisan-Mayıs 2015’te Alman Federal Meclisi’ne yönelik bir hacker saldırısına karıştığından şüphelenilen Rus Dmitry Badin için ise uluslararası bir tutuklama emri çıkardı.

Ayrıca Aralık ayında Berlin, Rus devlet aktörlerinin, 40 yaşındaki Çeçen Gürcü kökenli bir adamın öldürme iddiaları üzerine iki Rus diplomatı kovdu.

Kaynak: QHA

Tepkini göster!

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir